{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 438691

دولت ریاض در جدیدترین طرح ریاضتی خود برای مقابله با بحران مالی تصمیم گرفت مالیات بر ارزش افزوده را افزایش داده و کمک هزینه را لغو کند؛ تصمیماتی که شهروندان این کشور را به شدت ناراضی و نگران کرده است.

به گزارش روسیا الیوم، فعالان می‌گویند افزایش مالیات بر ارزش افزوده از پنج درصد به ۱۵ درصد و لغو کمک هزینه‌ها هشداری برای وقوع یک فاجعه جدی در میان قشر عظیمی از مردم است. شهروندان سعودی که حقوقشان کمتر از ۳۰۰۰ ریال است بابت این مساله شاکی هستند که نمی‌توانند با وضعیت جدید که هزینه مصرفی افزایش یافته، سازگار شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، کاربران توییتری در توییت‌های مشابهی در واکنش به تصمیمات ریاضتی دولت تصاویر عبدالله بن عبدالعزیز، بنیانگذار عربستان سعودی و ششمین پادشاه این کشور از خاندان آل سعود در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ را منتشر کردند و نوشتند، در دوره او چنین تصمیماتی که جیب مردم را تحت الشعاع قرار می‌دهد، وجود نداشت.  برخی کاربران هم از این تصمیمات دولت دفاع کرده و گفتند، طرح های ریاضتی آغازی برای یک خیزش نو خواهد بود و در نهایت نفع آن به همه شهروندان برمی‌گردد بنابراین همه باید صبور باشند.

پیش از این محمد الجدعان، وزیر دارایی عربستان اعلام کرده بود، مقرر شده از ابتدای ماه ژوئیه مالیات بر ارزش افزوده از پنج درصد به ۱۵ درصد افزایش و کمک هزینه‌ها لغو شود.

به گفته الجدعان، این تصمیمات به دلیل مقابله با بحران بی‌سابقه کرونا اتخاذ شده و از مهمترین ویژگی‌های این بحران عدم اطمینان و دشواری در پیش بینی مدت زمان و تبعات آن است با وجود تحولاتی که روزانه رخ می‌دهند دولت‌ها باید هوشیار بوده و بتوانند در زمان مناسب تصمیمات مناسب بگیرند.

وی در پیامی به شهروندان گفت، اگر چه این تصمیمات دردناک هستند اما لازم بوده و به نفع حفظ ثبات مالی و اقتصادی میان مدت و بلند مدت هستند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری