کد خبر 435678

معاون وزیر خارجه روسیه؛

تحریم تسلیحاتی ایران علیرغم فشارهای واشنگتن قابل تمدید نیست

معاون وزیر خارجه روسیه امروز اعلام کرد که تحریم تسلیحاتی ایران علیرغم فشارهای آمریکا قابل تمدید نیست.

به گزارش ریانووستی، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه امروز اظهار داشت: علیرغم فشارها و اقدامات واشنگتن، تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل متحد قابل تمدید نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، وی با بیان این مطلب افزود: قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد مانع از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است. این تحریم پس از طی دوره ۵ ساله در اکتبر ۲۰۲۰ منقضی می شود و قابل تمدید نیست.

به موجب یکی از بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که از سال ۲۰۱۶ اجرایی شد، ایران تا ۵ سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند در اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ماه ۹۹) منقضی می شود و پس از آن ایران قادر به خرید تسلیحات از کشورهای خارجی خواهد بود.

روزنامه نیویورک تایمز اخیرا در گزارشی اعلام کرد که وزیر امور خارجه آمریکا، درصدد تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران است که مهر ماه به پایان می‌رسد و همزمان در حال کار روی طرحی است که عضوی از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) باقی بماند.

آمریکا دو سال پیش یک‌طرفه از برجام خارج شد و همه تحریم‌های علیه ایران را که با توافق هسته‌ای برداشته شده بودند دوباره اعمال و تحریم‌های گسترده و تازه‌تری را هم اضافه کرد. این سیاست آمریکا از سوی مقامات دولت ترامپ تحت عنوان فشارحداکثری اعلام شد، اما به اذعان بسیاری از کارشناسان و حتی مقامات آمریکایی سیاست فشارحداکثری ترامپ علیه ایران تاکنون بی نتیجه مانده و به بن بست رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر