کد خبر 429973

مصطفی الکاظمی رسما نامزد تشکیل دولت جدید عراق شد

نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه عراق از نخست‌وزیری انصراف داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «عدنان الزرفی» نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق، دقایقی پیش از نخست وزیری انصراف داد.

خبرگزاری رسمی عراق در خبری فوری اعلام کرد که امروز (پنج‌شنبه - ۹ آوریل)، عدنان الزرفی سرانجام مجبور به انصراف از ماموریت خود در تشکیل کابینه جدید این کشور شد.

وی که در ۲۷ اسفند در سایه مخالفت شدید اغلب احزاب سیاسی شیعی، طی حکمی از سوی «برهم صالح» رئیس جمهور عراق مامور تشکیل کابینه شد.

الزرفی از رئیس فراکسیون «النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) در پارلمان عراق است، اما معرفی او از همان لحظه نخست با موجی از مخالفت‌های احزاب شیعه و فراکسیون بزرگتر پارلمان عراق و تظاهرات‌کنندگان عراقی همراه شد.

او از زمان مکلف شدن  طبق قانون ۳۰ روز مهلت داشت تا کابینه پیشنهادی خود را به پارلمان معرفی کند که با وجود مخالفت گروه‌های اصلی شیعی که اکثریت را در پارلمان تشکیل می‌دهند، موفقیت الزرفی در هاله‌ای از ابهام فرو رفت و بسیاری از کارشناسان، نخست‌وزیری او را از پیش‌شکست خورده می‌دانستند.

الزرفی، امروز طی نامه‌ای خطاب به مردم عراق ضمن انصراف از ماموریتی که برهم صالح به او برای تشکیل دولت جدید داده بود، گفت که تمام تلاش خود را در اجرای این ماموریت انجام داده است و گامهای متعددی در این راستا برداشت اما به منظور حفظ وحدت کشور و منافع عالی آن، از این پست کنار می‌رود..

وی افزود که عدم موفقیت او در تشکیل دولت به دلایل داخلی و خارجی، مانع وی نخواهد شد که از طریق جایگاهش در پارلمان کنونی، به مردم کشورش خدمت نکند.

عدنان الزرفی به طرفدارانش وعده داد که همچنان پیگیر موضوع برگزاری انتخابات زودهنگام تا تکمیل پروژه ملی و ارتقای ارکان اقتصاد کشور به منظور بازسازی عراق باشد.

وی پس از اعلام رسمی انصراف از نخست‌وزیری طی یک کنفرانس خبری بار دیگر تکرار کرد که دلیل این شکست او در تشکیل کابینه به دلایل داخلی و خارجی بود.

الزرفی وجود هرگونه توافق مبنی بر اینکه در قبال انصراف، پست جدیدی در دولت عراق به او داده شود را تکذیب کرد و گفت که «مصطفی الکاظمی» راه دشواری در پیش دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر