کد خبر 423073

رییس ستاد کل ارتش ایتالیا به کرونا مبتلا شد

نتیجه آزمایش ویروس کووید۱۹ برای رییس ستاد کل ارتش ایتالیا مثبت اعلام شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، با مثبت شدن نتیجه آزمایش بیماری کرونا برای «ژنرال سالواتوره فارینا» رییس ستاد کل ارتش ایتالیا، ابتلای او به این بیماری قطعی شده و وی اکنون در خانه شخصی در قرنطینه به سر می‌برد.

ایتالیا اکنون با ثبت ۵ هزار و ۸۸۳ مورد مبتلا و جان باختن ۲۳۳ نفر در رتبه دوم پس از چین از نظر آمار جان باختگان و رتبه چهارم شمار مبتلایان در جهان قرار دارد.

«جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا با امضای حکمی برای جلوگیری از انتشار وسیع‌تر کرونا دستور داد بخش‌هایی از شمال این کشور که ۱۶ میلیون نفر از جمعیت را در بر می‌گیرد، قرنطینه شود. بنا بر این دستور، ورود و خروج در شهرهای مهمی مانند میلان و ونیز بشدت محدود می‌شود.

دولت واتیکان نیز با توجه به اینکه بیشتر جمعیت آن سالخورده هستند، اقدامات پیشگرانه‌ای برای مقابله با ویروس کرونا اتخاذ کرده است.

واتیکان  روز پنجشنبه گذشته اولین مورد ابتلا به این بیماری را ثبت کرد و پزشکان در انتظار نتایج آزمایشات بر روی شخص دیگری هستند که در مراسمی در واتیکان در ماه گذشته میلادی شرکت کرده بود.

واتیکان روز گذشته نیز اعلام کرد که مراسم دینی روز یکشنبه به شکل مستقیم از طریق ویدیو کنفرانس به جای پنجره مشرف به میدان «سنت پیتر» انجام خواهد شد.

منطقه لمباردی، بخش‌هایی از ونیز و اطراف آن در منطقه «ونتو» و همچنین «پارما» و «ریمینی» در منطقه «امیلیا رومانیا» در ناحیه قرنطینه قرار گرفته‌اند که یک چهارم از جمعیت ایتالیا در این نواحی زندگی می‌کنند.

روزنامه کوریره دلا سرا پیش از صدور این حکم نوشته بود کسانی که از قوانین قرنطینه تخطی کنند، به زندان محکوم خواهند شد.

بر اساس دستورالعمل جدید دولت ایتالیا، از مردم خواسته شده تا منطقه «لمباردی» و ۱۱ استان تعیین‌شده دیگر را ترک نکنند یا از نقاط دیگر به آنجا سفر نکنند.

از شهروندان خواسته شده است که از ورود به این مناطق یا خروج از آنها «اکیدا خودداری کرده» و حتی از رفتن به نواحی نزدیک قرنطینه پرهیز کنند، مگر آنکه «کار ضروری» داشته باشند.

تمام موزه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، مراکز فرهنگی، پیست‌های اسکی و استخرهای شنا در این نواحی مشخص‌شده تعطیل خواهد بود. همچنین مرخصی تمام کادر درمانی، مراسم‌ عروسی و  خاکسپاری و مسابقات ورزشی تعلیق شده و تا حد امکان دورکاری کارمندان در اولویت قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، تمام مدارس و دانشگاه‌ها تا سوم آوریل (۱۵ فروردین) تعطیل شدند. دولت ایتالیا پیشتر مدارس و دانشگاه‌ها را تا ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) تعطیل کرده بود. کافه‌ها و رستوران‌ها در دوره قرنطینه باز خواهد بود، به شرط آنکه مشتریان فاصله یک متری از یکدیگر را رعایت کنند. پیشتر فقط ۱۱ روستا که با عنوان «نواحی قرمز» شناخته می‌شوند، قرنطینه شده‌ بودند.

«نیکولا زینگارتی» رهبر حزب دموکرات ایتالیا هم از جمله افرادی است که به کرونا مبتلا شده است. کرونا به همه مناطق ۲۲‌گانه ایتالیا سرایت کرده اما بیش از همه مناطق ثروتمند و توسعه‌یافته شمال کشور را درگیر کرده است.

لمباردی یکی از ثروتمندترین مناطق ایتالیاست که ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد. میلان با ۱.۴ میلیون نفر جمعیت مرکز لمباردی و پایتخت مالی ایتالیا به شمار می‌رود. قرنطینه یک ماهه این مناطق، خصوصا ونیز که مرکز گردشگری ایتالیا به قلمداد می‌شود، زیان سنگینی به اقتصاد این کشور وارد می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه از ایتالیا خواست تا بر اتخاذ تدابیر لازم برای مهار کرونا بشدت متمرکز شود.دولت ایتالیا وعده داده است که ۷.۵ میلیارد یورو برای مقابله با تبعات کرونا هزینه کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر