{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 421939

نرخ تورم گرجستان و پاکستان کاهش پیدا کرد.

به گزارش تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم پاکستان در ۱۲ ماه منتهی به فوریه با ۱.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه ژانویه به ۱۲ درصد رسید که این نرخ، کمترین تورم ثبت شده در پاکستان در طول چهار ماه اخیر محسوب می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در بین بخش‌های مختلف، تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی ۱۶.۲ درصد، حمل و نقل ۱۵ درصد، رستوران و هتلداری ۷.۷ درصد بوده است. بیشترین تورم ثبت شده طی این مدت مربوط به تنباکو با ۲۱ درصد بوده است و پس از آن لوازم منزل با تورم ۱۷.۷ درصد قرار دارد.

 از سوی دیگر تورم در بخش لباس و پوشاک کاهشی بوده است. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم پاکستان در ماه فوریه منفی ۰.۳ درصد اندازه‌گیری شده است که ۱.۹ درصد کمتر از تورم ثبت شده در ماه ژانویه بوده است. مواد غذایی و نوشیدنی با شاخص وزنی ۳۵ درصدی، بیشترین اثر را در محاسبه نرخ تورم پاکستان دارد و هزینه‌های آب و برق و گاز با ۲۹ درصد در رده بعدی قرار دارد.

متوسط نرخ تورم پاکستان در بازه زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۷۷ درصد بوده است که بالاترین نرخ تورم ثبت شده مربوط به دسامبر ۱۹۷۳ با ۳۷.۸۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به فوریه ۱۹۵۹ با منفی ۱۰.۳۲ درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در یکی دیگر از کشورهای منطقه یعنی گرجستان کاهشی بوده است. تا پایان ۱۲ ماه منتهی به فوریه، نرخ تورم در گرجستان از ۶.۷ درصد در ماه ژانویه به ۶.۴  درصد در ماه فوریه کاهش یافته است که این نرخ، کمترین نرخ تورم از سپتامبر سال ۲۰۱۹  تاکنون محسوب می‌شود.

مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۲.۷ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، تنباکو با تورم ۱۱.۲ درصد و رستوران و هتلداری با تورم ۸.۷ درصدی در رده های بعدی قرار دارند.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با منفی ۱.۳ درصد بوده و فرهنگ و آموزش با تورم ۲.۵ درصدی و لوازم منزل با تورم ۳.۹ درصدی در رده های بعدی قرار دارند. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم گرجستان در ماه فریه ۰.۳ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۴ درصد کمتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.

 متوسط نرخ تورم در گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۲ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۱۲با منفی ۳.۳ درصد بوده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری