کد خبر 415074

تلاش آمازون برای فرار مالیاتی

یک خبرگزاری آمریکایی از تلاش بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی جهان برای کاهش مالیاتش خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، آمازون که در سال های ۲۰۱۷و ۲۰۱۸ هیچ مالیاتی به دولت فدرال نپرداخته بود برای سال ۲۰۱۹ مجبور شده است تا مالیات بر درآمد خود را بپردازد با این حال این شرکت از مقامات مالیاتی آمریکایی تقاضا کرده است که ۱۶۲ میلیون دلار مالیات بپردازد در حالی که طبق صورت درآمد منتشرشده توسط خود این شرکت، آمازون در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۴ میلیارد دلار درآمد داشته است!

در حال حاضر مالیات بر درآمد شرکت ها در آمریکا ۲۱ درصد است اما شرکت آمازون با استفاد هاز تبصره های کاهش و معافیت مالیاتی موفق شده است تا دو سال پیاپی هیچ مالیاتی را پرداخت نکند و این مساله با واکنش های بسیار زیادی مواجه شده است. دونالد ترامپ پیش‌تر آمازون را متهم کرده بود که با سو استفاده از قوانین، مالیاتی به دولت پرداخت نکرده است.

آمازون با رد این ادعاها گفته است که در سال ۲۰۱۸ به اشکال مختلف حدود یک میلیارد دلار مالیات به دولت پرداخته که ۲۷۶ میلیون دلار آن در سال ۲۰۱۹ بوده است.

سخنگوی آمازون نیز در پاسخ به انتقادات مطرح شده گفته است که این شرکت به قوانین مالیاتی ایالتی و فدرال کاملا پایبند است و رویکرد این شرکت نیز مبتنی بر ادامه سرمایه گذاری‌ها و توانمندسازی نیروی انسانی برای کمک به رشد اقتصادی کشور است.

در حال حاضر جف بزوس، بنیان گذار و مدیرعامل آمازون با حدود ۱۲۴ میلیارد دلار ثروت در رده نخست ثروتمندان جهان قرار دارد و بسیاری از سیاست گذاران حزب دموکرات از وی خواسته اند تا مالیات بر ثروت خود را به شکل عادلانه ای بپردازد. بر خلاف جف بزوس که مخالف لایحه مالیات بر ثروت است، دیگر ثروتمندان مطرح آمریکایی نظیر بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت و وارن بافت، سرمایه گذار مشهور بورس گفته اند با پرداخت مالیات بیشتر بر ثروت خود موافق اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر