کد خبر 414755

بورل بعد از سفر تهران، جمعه به واشنگتن می‌رود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از بازگشت از تهران به بروکسل، بر لزوم ادامه تلاش‌ها برای زنده نگه‌داشتن برجام تاکید کرد و گفت که جمعه این هفته(۱۸ بهمن‌ماه) به واشنگتن سفر می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، جوسپ بورل امروز(سه‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه) در گفت‌وگو با خبرنگاران در بروکسل، ماموریت خود برای سفر به خاورمیانه را تلاش برای حفظ ثبات، امنیت و ایجاد اعتماد میان بازیگران منطقه توصیف و خاطرنشان کرد، امنیت خاورمیانه تاثیر مستقیمی بر امنیت اروپا دارد.
او افزود: در این سفر، علاوه بر دیدار با مقام‌های ایران، با شماری از مقام‌های عالی‌رتبه در منطقه از جمله وزیر امور خارجه عربستان، امارات و اردن نیز ملاقات و با رئیس جمهوری عراق نیز (تلفنی) صحبت کرده اما به دلیل تحولات سیاسی در این کشور موفق به انجام سفر نشده است.
او مشکل اصلی خاورمیانه را فقدان اعتماد توصیف کرد و با یادآوری برنامه سفرش به واشنگتن، گفت اتحادیه اروپا به تلاش‌ها برای بازسازی اعتماد میان بازیگران و حفظ ثبات در این منطقه ادامه می‌دهد.

اروپا به دنبال پایان دادن به برجام نیست
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه درباره برجام تحول خاصی صورت نگرفته به پرسش‌های خبرنگاران در این زمینه پاسخ داد.
بورل در پاسخ به پرسشی درباره فعال شدن سازوکار حل اختلاف در برجام از سوی سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان تصریح کرد، این اقدام به این معنا نیست که آنها می‌خواهند پرونده هسته‌ای ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده تا توافق را از بین ببرند.
وی افزود: تا آنجا که من با آنها صحبت کرده و مطلع‌ام، حتی در آخرین نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، آنها اصرار دارند که این اقدام برای پایان دادن به برجام صورت نگرفت، بلکه تلاشی برای زنده نگه داشتن و زمان دادن به مذاکرات است. آنها موافق هستند که محدودیت‌های زمانی تعیین شده در سازوکار حل اختلاف در برجام تمدید شود و اتحادیه اروپا نیز همین مسیر را دنبال می‌کنیم.
این مقام اتحادیه اروپا همچین گفت که در دیدارش با مقام‌های ایرانی، بر لزوم ادامه بازرسی‌ها از فعالیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آژانس بین‌المللی انرژی تاکید کرده است.
بورل افزود: آژانس تنها منبع مورد تائید همه طرف‌هاست که می‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای ایران را راستی‌آزمایی کند.

یکی از خبرنگاران از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره انجام توافق جدید با ایران که مساله توانمندی موشکی ایران نیز در آن گنجانده شود، پرسید؛ بورل پاسخ داد: برخی صداها درباره گسترش ابعاد توافق با ایران شنیده می‌شود. این مساله به من به عنوان مسئول هماهنگ کننده [برجام] ارتباطی ندارد. وظیفه‌ام این است که بر اجرای برجام، نه توافقی که شاید به تائید برسد نظارت کنم.

او  با بیان اینکه «نخستین هدف باید حفظ برجام باشد»، افزود: دو طرف باید آمادگی اجرای بهتر تعهداتشان در برجام را داشته باشند.
بورل درباره سازوکار مالی اروپا و ایران نیز گفت: اروپا تا جایی که امکان دارد از اینستکس استفاده خواهد کرد. او با این حال اعتراف کرد که تاکنون حتی یک تراکنش و معامله از این کانال مالی طراحی شده توسط اروپا انجام نشده است.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای نخستین بار در این مسند، صبح دیروز(دوشنبه ۱۴ بهمن‌ماه) در صدر هیاتی به تهران سفر کرده بود، در دو نوبت با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درخصوص برجام، مناسبات دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کرد.
او همچنین با حسن روحانی رئیس جمهوری و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز دیدار و گفت وگو کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر