کد خبر 410560

سئول: برای اعزام نیرو به خاورمیانه در حال مشورت با ایران هستیم

یک مقام رسمی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد ما بر اساس زندگی و امنیت مردم و همچنین عرضه نفت، در مورد اعزام نیرو به خلیج فارس در حال بررسی گزینه های مختلف هستیم و در این زمینه با ایران هم در حال مشورت هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، این مقام کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی که نام وی فاش نشده است روز شنبه افزود: دولت این کشور هنوز بررسی گزینه های چگونگی کمک به امنیت در تنگه هرمز را نهایی نکرده است اما ممکن است به زودی در این مورد تصمیم بگیرد.

گزارش می افزاید اعضای شورای امنیت ملی کره جنوبی روز پنجشنبه در مورد راه های محافظت از مردم، شرکت ها و دارایی های کره جنوبی و ایجاد امنیت ناوبری برای کشتی های کره جنوبی در خاورمیانه تشکیل جلسه داده است.

در بیانیه کوتاهی که امروز شنبه درباره نتیجه جلسه هفتگی کمیته شورای امنیت ملی کره جنوبی برای رسانه ها ارسال شده است، بارها و بارها از کلمه "ما" استفاده شده که به معنی تاکید بر نقش کره جنوبی در منطقه با توجه به علایق این کشور است.

اندکی پس از نشست شورای امنیت ملی که پنجشنبه برگزار شد «نو یانگ مین» رئیس ستاد کارمندان ریاست جمهوری کره جنوبی در ارتباط با مساله حساس اعزام نیرو به خاورمیانه به یک برنامه گفتگوی رادیویی محلی گفته است پیشرفت قابل ملاحظه ای در این زمینه انجام شده است.

در اوایل هفته گذشته وزیر خارجه کره جنوبی کانگ کیوانگ وا با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در کالیفرنیا دیدار کرد.

از جمله گزینه های در نظر گرفته شده اعزام یک افسر نظامی کره جنوبی به ائتلاف دریایی به رهبری ایالات متحده و سپس گسترش منطقه عملیاتی یگان ضد دزدی دریایی چونگائه به سمت تنگه هرمز است که اکنون در ساحل سومالی فعالیت می کند این واحد حدود ۳۰۰ سرباز و یک ناوشکن ۴، ۴۰۰ تنی دارد.

برخی از ناظران این احتمال را مطرح کرده اند که سئول پس از پایان گفت و گوهای سخت با واشنگتن درباره تقسیم هزینه سربازان آمریکایی مستقر در خاک آن کشور، تصمیم خود در مورد اعزام نیرو به خاورمیانه را علنی کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر