کد خبر 410189

آلمان فشار ترامپ برای فعال کردن مکانیسم ماشه را تأیید کرد

وزیر دفاع آلمان گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اینکه دولت آمریکا کشورهای اروپایی را برای فعال کردن ساز و کار حل اختلاف برجام تحت فشار قرار داده، تأیید کرد.

 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یک مقام ارشد دولت آلمان روز پنج‌شنبه تأیید کرد که کاخ سفید کشورهای اروپایی را تحت فشار قرار داده است تا با فعال کردن ساز و کار محل اختلاف توافق هسته‌ای، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران را احیا کنند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، «آنه‌گرت کرامپ-کارن باوئر» وزیر دفاع آلمان که در یک نشست خبری در لندن پایتخت انگلیس صحبت می‌کرد، گزارش اخیر روزنامه «واشنگتن‌پست» در مورد فشار واشنگتن به اروپایی‌ها را تأیید کرد.

وی گفت: «این اعلام موضع یا تهدید... وجود دارد.»

بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده چند روز پیش در پیامی محرمانه به سه کشور اروپایی حاضر در برجام هشدار داده است که در صورت عدم همراهی این کشورها با سیاست‌های ضد ایرانی واشنگتن، آمریکا بر واردات خودرو از اروپا ۲۵ درصد تعرفه وضع می‌کند.

این پیام تنها چند روز پیش از آن ارسال شده که آلمان، فرانسه و انگلیس رسما اعلام کردند که ساز و کار حل اختلاف توافق هسته‌ای را فعال می‌کنند. این ساز و کار در صورت عدم حل اختلاف میان طرف‌های برجام، می‌تواند اعضا را به وضعیت پیش از توافق هسته‌ای بازگردانده و قطعنامه‌های تعلیق‌شده شورای امنیت علیه ایران را احیا کند.

وزیر دفاع آلمان هرچند امروز این گزارش را تأیید کرد، اما مدعی شد که تصمیم کشورهای اروپایی برای فعال کردن ساز و کار حل اختلاف، تحت فشار آمریکا انجام نگرفته و اروپایی‌ها مستقلا این تصمیم را اتخاذ کرده‌اند.

وی همچنین گفت اروپا به «کارزار فشار حداکثری» که سیاست رسمی آمریکا در قبال ایران است، نپیوسته است.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال در نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد در واکنش به عدم تحقق وعده اروپا برای جبران آثار منفی تحریم‌های آمریکا، به مرور پایبندی خود به برجام را کاهش می‌دهد. ایران در گام پنجم این روند که اوایل این ماه اعلام شد، تمام محدودیت‌های مربوط به میزان غنی‌سازی را کنار گذاشت. تهران تأکید کرده است که در صورت اجرای تعهدات اروپا، به پایبندی کامل به این توافق بازمی‌گردد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر