کد خبر 403566

کشورهای مسلمان به فکر افتادند؛

استفاده از طلا و تهاتر برای دور زدن تحریم‌ها

نخست وزیر مالزی اعلام کرد ایران، مالزی، ترکیه و قطر سرگرم بررسی تجارت میان خودشان با استفاده از طلا و سیستم تهاتری برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی آتی احتمالی هستند.

​به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مهاتیر محمد در پایان نشست سران کشورهای اسلامی از ایران و قطر برای ایستادگی در برابر تحریم‌های اقتصادی تمجید کرد و گفت: برای دنیای اسلام خوداتکایی برای مقابله با تهدیدهای آینده حائز اهمیت است.

نخست وزیر مالزی گفت: در دنیایی که شاهد تصمیمات یکجانبه کشورها برای وضع چنین اقدامات تنبیهی هستیم، مالزی و سایر کشورها باید همواره به یاد داشته باشند که اقدامات مذکور ممکن است علیه هر کدام از آن‌ها وضع شود.

کشورهای عربی شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر حدود دو سال و نیم پیش با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، روابط دیپلماتیک و تجاری خود با دوحه را قطر کردند. ایران هم سال میلادی گذشته پس از خروج واشنگتن از برجام، هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

ماهاتیر محمد گفت: من پیشنهاد کردم که ایده استفاده از دینار طلا و تجارت تهاتری در میان کشورهای مسلمان دوباره مورد بررسی قرار گیرد. ما به شکل جدی این ایده را بررسی می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم مکانیزمی برای اجرای آن بیابیم.

سران کشورهای اسلامی تایید کردند که باید اقدامات بیش‌تری برای تجارت میان خود و تجارت با استفاده از ارزهای یکدیگر انجام دهند.

بر اساس گزارش رویترز، مالزی اعلام کرد همه اعضای سازمان همکاری اسلامی به کوالالامپور دعوت شدند اما تنها ۲۰ کشور حضور پیدا کردند. در چهارمین روز و روز پایانی این نشست هیچ بیانیه مشترکی صادر نشد. انتظار می‌رفت در این نشست مسائل مهمی مانند فلسطین، کشمیر و مشکلات مسلمان روهینگا در میانمار و کمپهای مسلمانان اویغور در منطقه شین جیانگ چین مورد بحث قرار گیرند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر