کد خبر 370349

انجام دور جدید مذاکرات آمریکا و کره شمالی به‌زودی

یک مقام ارشد دولت آمریکا ضمن اعلام عدم حضور وزیر امور خارجه کره شمالی در نشست بانکوک برای دیدار با وزیر خارجه آمریکا گفت، مذاکرات دو کشور برای خلع‌سلاح به زودی از سر گرفته می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یک مقام ارشد آمریکایی با اعلام ادامه مذاکرات مقامات واشنگتن و پیونگ‌یانگ در آینده نزدیک، از لغو سفر وزیر امور خارجه کره شمالی به تایلند برای دیدار با همتای آمریکایی خود خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، یک مقام ارشد دولت آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد، هفته گذشته یک مقام کره شمالی به همتای خود در شورای امنیت ملی کاخ سفید گفته است گفت‌وگوها برای ازسرگیری مذاکرات خلع‌سلاح اتمی شبه‌جزیره کره، در آینده نزدیک آغاز می‌شود.

وی تاریخ دقیقی برای شروع این مذاکرات اعلام نکرد. با این حال گفت به‌نظر می‌رسد «ری یونگ هو» وزیر امور خارجه کره شمالی در نشست این هفته در بانکوک شرکت نخواهد کرد.

علی‌رغم آزمایش‌های موشکی روزهای اخیر، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد مسیری دیپلماتیک و رو به جلو با کره شمالی پیش گرفته شود. اما تأکید کرد  برنامه‌ای برای دیدار رهبران دو کشور چیده نشده است.

قرار بود پامپئو و همتایش هو، در حاشیه نشست امنیتی جنوب شرق آسیا در بانکوک با یکدیگر گفت‌وگو کنند اما به گفته یک منبع دیپلماتیک، سفر هو لغو شده است.

پامپئو روز سه‌شنبه واشنگتن را به مقصد تایلند ترک کرد و در سفر خود که تا ۶ آگوست به‌طول خواهد انجامید، از استرالیا و «میکرونزی» نیز دیدار خواهد کرد.

این مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، در خصوص آخرین تماس بین مقامات این دو کشور گفت که هفته پیش یکی از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا تصاویر دیدار ماه ژوئن ترامپ و کیم در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره را به مقامات کره شمالی تحویل داده است.

رهبران آمریکا و کره شمالی روز نهم تیرماه برای سومین بار و این دفعه در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره با یکدیگر دیدار کردند.

ترامپ با عبور از خط مرزی کره جنوبی به کره شمالی، به اولین رئیس جمهور مستقر تاریخ آمریکا تبدیل شد که وارد خاک کره شمالی می‌شود. این دیدار در شرایطی صورت می‌پذیرد، که دو دیدار قبلی ترامپ با رهبر کره شمالی به‌جهت زیاده‌خواهی‌های رئیس‌جمهور آمریکا بی‌نتیجه پایان یافته بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر