کد خبر 337050

روایت جهانگیری از افتضاح نشست ورشو

معاون اول رئیس جمهور با مفتضح خواندن نتایج نشست ورشو، گفت: این افراد می‌خواستند دنیا را از ایران بترسانند ولی به فضل اللهی مفتضح شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری در ششمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور که در دانشگاه خاتم و به همکاری بانک پاسارگاد وشورای انجمن‌های علمی ایران برگزار شد، به بیان توضیحاتی پرداخت و اظهار داشت: همزمانی این نشست را با گام دوم انقلاب که مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند، را به فال نیک می‌گیریم؛ باید توجه داشت که بار اصلی مسائل راهبردی که در آینده باید در دستور کار قرار گیرد به دوش نهادها و انجمن‌های علمی کشور است که کمک می‌کنند مسائل پیشرو را با موفقیت سپری کنیم.

وی با بیان این که قاعدتاً در هر کشوری مسائل بنیادی وقتی به درک مشترک در سطوح تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی می‌رسد و اجماع به وجود می‌آید شانس به نتیجه رسیدن مسائل بیشتر می‌شود، گفت: تا زمانی که اختلاف نظر در راهکارها و مسائل وجود داشته باشد مشکلات حل نمی‌شود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه گفت: در گذشته و حال مسائل زیادی داشتیم که در مورد مسئله بودن آنها و راهکار حل‌شان اختلاف نظر وجود داشته و دارد.

جهانگیری به شرایط حال حاضر کشور اشاره کرد و افزود: در شرایط امروز کشور که بسیار خطیر و دشوار است اجماعی برای مسئله بودن وضعیت فعلی به وجود آمده است؛ اجماع و تفاهم در مسئله کشور بیانگر عقلانیت است که مسائل را به سمت حل پیش می‌برد.

وی با بیان این که افزایش مسائل کشور موجب سردرگمی و یاس بین مردم می‌شود، تصریح کرد: اگر در مسئله بودن مشکلات به اجماع در جامعه برسیم طبیعتاً به سمت حل مشکلات خواهیم رفت.

معاون اول رئیس جمهور به ذکر مثالی در مورد اتفاقات پاکستان پرداخت و گفت: یک زمانی آمریکا، پاکستان را تهدید کرد که اگر شرایط این کشور را نپذیرد تحریم‌های سختی را اعمال خواهد کرد. این در حالی است که در پاکستان گروه‌های تندی وجود دارند که هر کدام در تند بودن شهره‌اند، ولی بعد از تهدیدهای آمریکا گروه‌هایی که پیش از این اگر همدیگر را به صورت حضوری رویت می‌کردند با هم درگیر می‌شدند و یکدیگر را به قتل می‌رساندند در زیر یک سقف نشسته و با هم تفاهم کرده تا خطر را از سر بگذرانند؛ الان ما هم در شرایطی هستم که باید دور هم بنشینیم و مشکلات را حل کنیم.

جهانگیری گفت: الان باید به مسائل اصلی و توسعه‌ای کشور پرداخت، که در این حوزه افزایش ظرفیت ملی مهمترین مسئله‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان این که در مقطع فعلی نخبگان و گروه های مرجع کشور باید روی نیازهای اصلی مردم و کشور تمرکز کنند، افزود: این نیازها را در اولویت کارها باید قرار دهیم و در گام اول به ترمیم و بالا بردن سرمایه کشور که اعتماد همگانی و امید به آینده است باید پرداخت؛ دشمن تمرکز کرده تا مردم به آینده مایوس شوند و اعتمادی به دولت و حکومت نداشته باشند ولی ما باید این نقشه دشمن را خنثی کنیم.

معاون اول رئیس جمهور  به ارتقای مشارکت سیاسی و گفت‌وگوی ملی نیز اشاره کرد و گفت: هیچ کشوری وقتی از بیرون تحت فشار هست به اختلاف داخلی دامن نمی‌زند، بلکه به سمت حل اختلافات و ایجاد وحدت در جامعه حرکت می‌کند. بنابراین هر کسی بخواهد مسائل کشور را حل کند باید به موضوعات داخلی توجه داشته باشد.

جهانگیری به ارتقای استقلال و اقتدار ملی کشور نیز به عنوان یکی دیگر از موضوعات مهم اشاره و تصریح کرد: در اجلاس ورشو عده‌ای دور هم جمع شدند تا با کمک آمریکا، اسرائیل و سعودی علیه ایران و منطقه صحبت کرده و بار دیگر ایران هراسی را در دنیا مطرح کنند ولی به فضل اللهی مفتضح شدند.

وی افزود: در کشورهای منطقه نیز اتفاقاتی افتاده است که ملت ایران در نتیجه همه این اتفاقات برگ برنده را داشته است؛ آمریکا به عراق حمله کرد ولی دوستاران ایران پیروز شدند؛ داعش در منطقه برای فشار به کشورهای منطقه و ایران اعلام موضوعیت کرد ولی در نهایت دوستان ایران پیروز شدند و در منطقه ماندند.

معاون اول رئیس جمهور  تاکید کرد: ما با مردم مسلمان عربستان و کشورهای عرب مسئله‌ای نداریم، ولی جریانی راه افتاده که اقتدار ایران را به چالش بکشد، که باید برای مواجه با آن به اجماع نظری برسیم.

جهانگیری در ادامه به مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرد و افزود: هیچ سخنران اقتصادی نیست که مهمترین عیب‌های اقتصاد را بشمرد و نگوید اقتصاد خیلی دولتی است؛ خصوصی‌سازی آن طور که باید انجام نشد به همین دلیل هنوز هم مشکلات متعددی در خصوصی‌سازی شرکت‌ها داریم.

وی گفت: زمانی نیست که یک خصوصی‌سازی انجام بشود و بعد از آن عده‌ای نگویند که فساد در طی این خصوصی‌سازی کشف شده است و باید دوباره آن شرکت به دولت برگردانده شود. به همین دلیل هنوز موفق نشده‌ایم که ساختار دولتی را کوچک کنیم.

معاون اول رئیس جمهور  با بیان این که اتکا به نفت از دیگر ضعف‌های کشور است، گفت: دشمن از این ضعف ما علیه خودمان استفاده می‌کند و در تحریم‌ها نیز روی نفت دست گذاشته است.

جهانگیری همچنین تاکید کرد: بخش خصوصی ما توانمند نیست که بتواند اقتصاد را به دوش بکشد، به همین دلیل باید به توانمندسازی بخش خصوصی نیز توجه داشته باشیم.

وی بودجه دولت را از دیگر مسائلی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: فشارهای نقدینگی و تورم از بودجه به کشور وارد می‌شود.نظام بانکی، صندوق‌های بازنشستگی و آب از مهمترین مسائل کشور هستند که باید مورد توجه و اجماع نظر قرار گیرند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که مجموع چالش‌ها و ابرچالش‌ها باید در کشور مورد توجه قرار گیرند، گفت: توسعه علمی است که می‌تواند توسعه ملی را به همراه داشته باشد و بدون توسعه علمی، توسعه ملی پایدار در کشور نخواهیم داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری