کد خبر 329438

نیویورک تایمز تحرکات مشکوک ترامپ درباره ناتو را بررسی کرد

تارنمای روزنامه نیویورک تایمز امروز (سه شنبه) به نقل از مقام های ارشد آمریکایی نوشت: اصرارهای مکرر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بر خروج از پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در سالی که گذشت، شاهد دیگری بر فرضیه عامل روسیه بودن وی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، درر گزارش نیویورک تایمز آمده است: کمتر چیزی به اندازه تضعیف ناتو یا اتحاد نظامی میان آمریکا، اروپا و کانادا برای 'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه مطلوب است. 
سال گذشته ترامپ پیشنهاد خروج آمریکا از ناتو را مطرح کرد که به مثابه از بین رفتن این پیمان است. 

مقام های ارشد آمریکا در گفت وگو با نیویورک تایمز اذعان کردند که ترامپ در سال 2018 بارها در جمع های خصوصی گفته بود که می خواهد از پیمان آتلانتیک شمالی خارج شود. 
به گفته این افراد، ترامپ در روزهای منتهی به اجلاس جنجالی تابستان گذشته ناتو، به مقام های ارشد امنیت ملی خود گفته بود که هدف این اتحاد نظامی که به تعبیر وی جیب آمریکا را خالی می کند را درک نمی کند. 
در آن زمان، تیم امنیت ملی ترامپ که 'جیمز متیس' وزیر سابق دفاع آمریکا و 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی این کشور را نیز شامل می شد، کوشیدند تا بدون طرح مساله خروج آمریکا از ناتو که نفوذ واشنگتن را در اروپا بطور قابل توجهی کاهش داده و به روسیه جسارت بیشتری می بخشید، راهبرد آمریکا را پیش ببرند.

حال با توجه به افزایش نگرانی ها درمورد تلاش های ترامپ برای پنهانکاری در مورد دیدارهایش با پوتین و آغاز تحقیقات پلیس فدرال آمریکا در ارتباط با روابط دولت واشنگتن با روسیه، تکرار تمایل رئیس جمهوری برای خروج از پیمان ناتو، نگرانی های جدیدی را در میان مقام های امنیت ملی آمریکا برانگیخته است.

دریادار 'جیمز استاوریدیس' فرمانده پیشین ناتو، خروج آمریکا را از این پیمان «یک اشتباه ژئوپولتیک بزرگ» توصیف کرده و می گوید: «حتی صحبت کردن در مورد خروج از ناتو هدیه قرن برای پوتین خواهد بود؛ چه برسد به عملی کردن آن.»
نیویورک تایمز در بخش دیگری از گزارش خود نوشت: مقام های امنیت ملی آمریکا بر این باورند که روسیه از زمان انضمام کریمه در سال 2014 (93 - 1392) تمرکز خود را بر از بین بردن اتحاد موجود میان آمریکا و اروپا معطوف کرده است. هدف روسیه بر منحل کردن ناتو بوده است که مسکو به عنوان تهدیدی برای خود تلقی می کند. 

به گفته این مقام ها، با تضعیف ناتو پوتین آزادی عمل بیشتری خواهد داشت و می تواند روسیه را به وزنه ای همسنگ در مقابل اروپا و آمریکا تبدیل کند.
وقتی ترامپ اولین بار احتمال خروج آمریکا را از این اتحاد نظامی مطرح کرد، مقام های ارشد نمی دانستند که در این مورد جدی است یا نه. اما آن قدر این ایده را تکرار کرد که نگرانی مقامات را برانگیخت.

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه در گزارشی نوشت که اداره پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) در سال 2017 در پی اخراج 'جیمز کومی' رئیس سابق این نهاد، تحقیقات در مورد احتمال همکاری ترامپ با روسیه و به نفع این کشور را آغاز کرد.

پس از انتشار این گزارش، روزنامه واشنگتن پست نیز در مقاله ای تلاش ترامپ را برای مخفی نگهداشتن جزییات دیدار خصوصی اش با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه فاش کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز گزارش نیویورک تایمز را توهین آمیز خواند و در کنفرانس خبری روز گذشته خود در کاخ سفید در پاسخ به خبرنگار این روزنامه با عصبانیت گفت که هرگز برای روسیه کار نکرده است.
ترامپ که گویی به خروج از توافق های بین المللی علاقه ویژه ای دارد، پیشتر کشورهای عضو ناتو را تهدید کرده بود که اگر سهم بودجه دفاعی خود را افزایش ندهند، از این پیمان نظامی خارج خواهد شد. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر