کد خبر 293218

چین دومین کشور تامین‌کننده بودجه سازمان ملل می‌شود

بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل در مورد مشارکت مالی کشورهای عضو، انتظار می رود چین در سال ۲۰۱۹ جایگاه ژاپن به عنوان دومین کشور تامین کننده بودجه عمومی این نهاد بین المللی را از آن خود کند.

به گزارش ایرنا، کیودو روز چهارشنبه به استناد گزارش روز گذشته (سه شنبه) سازمان ملل اعلام کرد: در این گزارش پیش بینی شده است که چین با سهم 12.1 درصد، بالاتر از ژاپن با سهم 8.56 درصد، دومین کشور تامین کننده بودجه این سازمان شود.
بسیاری از ناظران می گویند از آنجا که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حال تجدید نظر در همکاری های خود با سازمان ملل است، به احتمال زیاد نفوذ چین در این نهاد بین المللی افزایش پیدا خواهد کرد.
سازمان ملل روز گذشته (سه شنبه) گزارشی را از کمک های مالی به این سازمان برای دوره سه ساله 2019 تا 2021 منتشر کرد.
این نهاد هر سه سال یکبار سهم هر یک از کشورهای عضو در بودجه این نهاد را بر اساس شاخص های اقتصادی از جمله درآمد ناخالص ملی و دیگر معیارها مورد بررسی قرار می دهد.
تازه ترین گزارش سازمان ملل نشان می دهد که آمریکا با سهم 22 درصد، همچنان بزرگترین تامین کننده مالی این سازمان باقی خواهد ماند.
ناظران معتقدند این تغییر می تواند آرزوی توکیو برای تبدیل به یک عضو جدید دائمی شورای امنیت سازمان ملل را دور از دسترس کند. 
اگرچه مقیاس ارزیابی ها در تامین بودجه سازمان ملل توسط تعدادی از عوامل مانند تولید ناخالص ملی کشورها تعیین می شود اما با این حال عوامل دیگری مانند نرخ تبدیل و میزان بدهی ها در پرداخت این بودجه تاثیرگذار هستند.
کیودو در ادامه نوشته است بحث در مورد بازسازی شورای امنیت سازمان ملل که از چند دهه پیش مطرح شده با پیشرفت جزیی مواجه است ولی با این وجود ژاپن به همراه آلمان، برزیل و هند برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل خیز برداشته اند.
در کنار این کشورها چهار کشور پاکستان، ایتالیا، کره جنوبی و آرژانتین نیز در حال مذاکره برای کسب کرسی های این شورا هستند.
قاره آفریقا نیز خواستار عضویت یکی از کشورها یا سازمان های این قاره در شورای امنیت سازمان ملل است.
ناظران می گویند ژاپن باید با ادامه کمک های خود به فعالیت های بین المللی و دیپلماتیک سازمان ملل، حضور و نقش خود را همچنان حفظ کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر