{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 285091

با انتقاد از مواضع ترامپ در نشست ناتو؛

وزیر خارجه آلمان در گفت وگو با یکی از نشریات برجسته این کشور به شدت از مواضع اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در نشست ناتو درباره سیاست‌های آلمان و اروپا انتقاد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان به سخنان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در جریان نشست اخیر کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درباره آلمان واکنش نشان داد.

وی  ترامپ را متهم کرد که به ساختار امنیتی غرب آسیب وارد می‌کند و در این مورد به نشریه آلمانی اشپیگل گفت: «این موضوع به یک توئیت با لحن تند و یا آمار و ارقام بالا مربوط نمی شود بلکه به امنیت ما ارتباط دارد. اروپا نمی‌تواند بپذیرد که آنچه که در طول چند دهه ساخته شده است، به دلیل تمایل (فردی) به فتنه‌انگیزی از روی بی‌فکری آسیب ببیند.»

«مارتین شولتس» که پیشتر رئیس حزب سوسیال‌دموکرات آلمان بود هم به سخنان ترامپ واکنش نشان داد و از دولت آلمان خواست تا با درخواست ترامپ مبنی بر افزایش سهم آلمان در بودجه دفاعی (ناتو) مخالفت کند و افزود: «ترامپ با شکاف آگاهانه در اتحاد غرب  و نادیده‌ گرفتن ارزش‌ها، صلح جهانی را در معرض خطر قرار می‌دهد.ما از لحاظ نظامی کم‌تجربه نیستیم و علاوه بر همه اینها نباید با ما مثل (کشوری) وابسته رفتار شود.»

وزیر خارجه آلمان در واکنش به وابستگی آلمان به روسیه هم گفته است: «ما اسیر روسیه نیستیم نه زندانی روسیه و نه آمریکا و درباره بودجه مان، تامین انرژی و روابط بازرگانی آزادانه و مستقل  و بر اساس واقعیات تصمیم می‌گیریم»

ماس و شولتس هر دو خواستار اروپای قوی شده‌اند.  شولتس در این مورد به اشپیگل گفت: «آخرین موردی که می‌توان از نششست اخیر برداشت کرد این است که فقط یک اروپای قوی می‌تواند جلوی ترامپ را بگیرد.» ماس هم تاکید کرد: «ما همچنان برای  حفظ رابطه‌ای متعادل با آمریکا تلاش خواهیم کرد. اروپا غیر از اینکه در زمینه امنیت و دفاع قدرمند باشد، گزینه دیگری ندارد.»

رئیس جمهور آمریکا که برای حضور در نشست 20 و 21 تیرماه کشورهای عضو ناتو به بروکسل رفته بود با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان دیدار کرد. وی همان روز با «ینتس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو هم دیدار کرد و به شدت از روابط اقتصادی آلمان و روسیه و توافق بزرگ گازی و نفتی میان این دو کشور به شدت انتقاد کرد و آلمان را به مانند «اسیر» در دستان روسیه توصیف کرد. 

ترامپ درباره دیدارش با مرکل به خبرنگاران گفته بود: «دیداری عالی داریم. در حال صحبت کردن درباره هزینه‌های نظامی و تجارت هستیم. با صدراعظم (آلمان) رابطه بسیار، بسیار خوبی داریم. رابطه بسیار گسترده‌ای با آلمان داریم.»

ترامپ همچنین گفت نگرانی خود را در رابطه با خط لوله «نورد استریم» که گاز طبیعی روسیه را به آلمان را منتقل می‌کند با آنگلا مرکل مطرح کرده است.

واشنگتن قبلاً هشدار داده در صورتی که اجرای پروژه خط لوله «نورداستریم» ادامه یابد کشورهای دخیل در این پروژه را تحریم خواهد کرد. نورد استریم ۲ قرار است با عبور از آب‌های فنلاند،‌سوئد و دانمارک گاز روسیه را به آلمان برساند. اجرای این خط لوله در کشورهای مذکور مورد تایید قرار گرفته است. 

آمریکا در تلاش است صادرات گاز خود را به اروپا افزایش دهد و جای پای خود را در این منطقه محکم کند اما به دلیل دسترسی آسان اروپا به گاز روسیه و اختلاف قیمت زیاد بین گاز روسیه و آمریکا در اروپا که صرفه اقتصادی خرید گاز روسیه را برای اروپایی ها به شدت بالا می برد آمریکا مدت هاست که سیاست‌های خصمانه‌ای را علیه ورود بیشتر گاز روسیه به اروپا در پیش گرفته است.

واشنگتن در تلاش است تا از روش های غیر از رقابت اقتصادی جلوی افزایش صادرات گاز روسیه به اروپا را بگیرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری