کد خبر 281760

یک دیپلمات غربی مدعی شد؛

تبانی ترامپ و پوتین برای اخراج ایران از سوریه؟

پس از افشای پیام آمریکا به گروه‌های مسلح در جنوب سوریه مبنی بر ناتوانی واشنگتن در متوقف کردن ارتش سوریه، اکنون یک دیپلمات غربی گفته که آمریکا مشکلی با ماندن بشار اسد ندارد و صرفا خواستار خروج ایران از سوریه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، بعد از شش سال و نیم بحران نظامی امنیتی اقتصادی و بعد از اینکه ارتش سوریه بخش‌های مهمی در شمال (حلب، حماه و...)، شرق (دیرالزور)، مرکز (صحرا و حمص) و اطراف پایتخت (ریف دمشق) را از لوث گروه‌های مسلح پاکسازی کرده و در حال پاکسازی جنوب سوریه است، اکنون آمریکا اعلام کرده که با «باقی ماندن بشار اسد» در قدرت مشکلی ندارد. 

روزنامه سعودی «الحیاة» به نقل از کسی که آن را «یک دیپلمات غربی» نامیده، امروز پنجشنبه نوشته است که «سیاست جدید آمریکا، [خواستار] خروج کامل ایران از سوریه است و این، یکی از اولویت‌های دیدار [احتمالی] ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ است». 

این دیپلمات غربی که هویتش فاش نشد، گفت که «آمریکا در مرحله آتی، مقابل باقی ماندن بشار اسد (در قدرت) سیاست باز دارد و چراغ سبز داده که همه مناطقی که معارضان بر آن مسلط شده‌اند، پس بگیرد». 

این دیپلمات اشاره نکرد مقصود آمریکا کدام مناطق سوریه است زیرا مناطق مهم در شمال، شرق، مرکز و جنوب را ارتش سوریه با کمک متحدان خود پس گرفته است و اکنون مناطق جنوبی نیز در دست پاکسازی است. او همچنین اشاره نکرد که چرا آمریکا بعد از نزدیک به هفت سال اعلام کرده که با باقی ماندن بشار اسد در قدرت مشکلی ندارد.

این دیپلمات گفته که دولت آمریکا «اصرار دارد که ایران کل سوریه را ترک کند. اردن هم با حضور ایران در [نزدیکی] مرز خود یا با حضور آوارگان [در مرز خود] مخالف است». او گفت: اگر دیدار پوتین و ترامپ در 15 ژوئیه (جولای) برگزار شود، اصرار واشنگتن برای خروج ایران از سوریه، از جمله موضوعات اصلی خواهد بود.

بشار اسد اخیرا در گفت‌وگو با شبکه العالم اشاره کرد که حضور نیروهای آمریکایی و فرانسوی در خاک سوریه غیرقانونی است و در مقابل ایران و روسیه به دعوت دولت و برای کمک به سوری‌ها به این کشور آمده‌اند. 

به گفته این منبع ناشناس، آمریکایی‌ها می‌دانند که روسیه «تاوان سنگینی برای بقای ایران پرداخت نخواهد کرد و آمریکا می‌خواهد بر سر این شرط اساسی (خروج ایران) با روسیه مذاکره کند... بعد از این موضوع، می‌شود درباره هر چیزی گفت‌وگو کرد.

بعد از آنکه ائتلاف کشورهای عربی و غربی با همراهی رژیم صهیونیستی نتوانسته‌اند، دولت سوریه را که مورد حمایت مسکو و تهران است، با هزاران تروریست مسلح سرنگون کند، اکنون این دیپلمات غربی می‌گوید سیاست آمریکا مقابل اینکه «اسد باقی بماند و کل سوریه را پس بگیرد» سیاستی باز است.

این دیپلمات غربی به مسئولیت آمریکا در تجاوز‌های اسرائیل در خاک سوریه نیز اذعان کرد و گفت که آمریکا «به اسرائیل چراغ سبز نشان داده که حضور ایران در هر جا و با هر کیفیتی [در سوریه] را هدف بگیرد».

این دیپلمات در خصوص ایران و تحریم‌های آمریکا نیز گفته است که «تحریم‌ها بر همه شرکت‌های فعال در ایران اجرا می‌شود... سیاست این دولت [آمریکا] خفه کردن ایران است». 

ناتوانی آمریکا در سوریه به آنجا رسیده است که اخیرا معارضان در جنوب سوریه اعلام کردند که آمریکا در پیامی به گروه‌های مسلح در جنوب گفته که از دولت آمریکا انتظار کمکی نداشته باشند  زیرا نمی‌تواند دخالت نظامی کند.

ارتش سوریه بعد از پاکسازی غوطه شرقی از گروه‌های مسلحی که مورد حمایت عربستان، ترکیه، قطر و آمریکا بودند، به سراغ مناطق آلوده به تررویست‌ها در جنوب این کشور رفته و احتمال می‌رود بخش‌های زیادی از استان درعا ن قنیطره از وجود تروریست ها پاکسازی شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر