کد خبر 321304

طاقت انتقاد ندارید؟!

انتقاد می‌تواند تاثیر عمیقی داشته باشد اما لازم نیست حتما ناتوان کننده و سرکوب گر باشد. اگر شما هم یک فرد خیلی حساس و آسیب‌پذیر هستید و با نقد و انتقاد در جدالید، در اینجا چند راهکار برای تان داریم تا بتوانید همراه با تجربیات تان در زمینه انتقاد و نگاهی درست‌تر به آن، رو به جلو حرکت کرده و رشد کنید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان؛ شنیدن انتقاد، برای بسیاری از ما یک چالش محسوب می‌شود، اما برای افراد فوق العاده حساس، انتقاد می‌تواند آزاردهنده و کاملا ویرانگر باشد. افراد خیلی حساس، در مقایسه با آنهایی که چندان حساس نیستند، نسبت به انتقاد، واکنش‌های شدیدتری نشان می‌دهند، و در نتیجه معمولا از تاکتیک‌های خاصی استفاده می‌کنند تا از انتقاد دور بمانند. مثلا برخی پیش از اینکه دیگران فرصت انتقاد از آنها را داشته باشند، خودشان را نقد و بررسی و البته از سرچشمه انتقاد هم با تمام سعی شان اجتناب می‌کنند.

انتقاد سازنده یا مخرب

تفاوت بین انتقاد مخرب و سازنده، در نحوه انتقال نظرها است. انتقاد سازنده، عیب‌ها و ضعف‌ها را نشان داده و پند یا پیشنهاد ارائه می‌دهد که چگونه این کاستی‌ها برطرف شوند. انتقاد مخرب، هدفش تخریب یا حمله مستقیم به شخص بوده و هیچ توصیه کاربردی برای بهبود یا اصلاح را دربر ندارد.

فورا واکنش نشان ندهید

واکنش اولیه ما در مواجهه با انتقاد، قرارگرفتن در موضع تدافعی است؛ حتی اگر هدف از انتقاد، کمک به ما باشد، غریزه طبیعی ما دوست دارد که آن را نپذیرد و رد کند. انتقاد، واکنش جنگ و گریز در وجود ما برانگیخته می‌کند! وقتی فورا و بدون تامل و تفکر، واکنش تند نشان می‌دهیم و با دید شدیدا احساسی و از روی هیجان لحظه ای، عکس العمل بروز می‌دهیم، معمولا چیزهایی می‌گوییم که بعدا باعث پشیمانی مان خواهد شد. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که در مقابل تمایل تان به پاسخ و واکنش فوری کمی مقاومت کنید، از موضعی فعلی تان یک قدم به عقب بروید و به این فکر کنید که چگونه می‌توانید این انتقاد را پردازش نمایید. پیش از گفتن هرچیزی، صبر کنید تا آرام‌تر شوید و در شرایطی واضح‌تر و متعادل‌تر قرار بگیرید.

سیاه و سفید فکر نکنید

خیلی از افراد بسیار حساس، دچار تفکر سیاه و سفید هستند، یعنی زمانی خودشان را در اوج موفقیت می‌بینند و زمانی در شکست کامل! این نوع طرز فکر مانع از این می‌شود که نگاهی واقع گرایانه و منطقی به خودشان داشته باشند، چه در مورد ویژگی‌های مثبت شان و چه در مورد خصوصیات منفی شان. سعی کنید در زمان حال بمانید و تفکرات و نگرش تان را واقع گرایانه بررسی کنید. هر وقت با یک تفکر کاملا سفید یا کاملا سیاه در مورد خودتان روبه رو شدید از خودتان بپرسید، چه شواهد و دلایل منطقی وجود دارد که ثابت کند من اینچنین هستم.

سوال بپرسید

حتی کوچک‌ترین انتقادها هم می‌توانند مورد سوء تفاهم قرار گرفته و مورد برداشت اشتباه واقع شوند. درمورد انتقادی که از شما شده، سوال‌هایی بپرسید تا مطمئن شوید که کاملا متوجه چیزی که به شما گفته می‌شود شده اید. مخصوصا اگر انتقاد، روشن و واضح نباشد، این سوال‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. یکی از راه‌های اینکه بفهمید انتقاد را به درستی برداشت و تفسیر کرده اید این است که جملاتی را که شنیده و پیامی را که دریافت کرده اید مجددا تکرار نمایید و برای فرد منتقد بازگو کنید؛بپرسید: آیا منظور شما را درست متوجه شده ام....؟

به دنبال حقیقت موجود در انتقاد باشید

گفته می‌شود در هر انتقادی، ردی از حقیقت وجود دارد. در انتقادی که از شما می‌شود، دست کم این حقیقت وجود دارد که فرد منتقد شما را چطور می‌بینید و از دید او چگونه فردی هستید. به خودتان اجازه دهید تا نسبت به چیزی که می‌شنوید، ذهنی باز داشته باشید و اینکه لازم نیست هر انتقادی که از شما می‌شود را قبول کنید یا طبق آن عمل نمایید، اما اگر در آن چیزی یافتید که می‌تواند باعث رشد و کمال تان شود، به هر وسیله‌ای شده پیگیرش شوید! افراد دیگر در زندگی ما معمولا آینه‌هایی هستند که چیزهایی را که نمی‌توانیم خودمان ببینیم برای ما منعکس می‌کنند.

حساب حقیقت را از احساسات جدا کنید

هر چیزی را که احساس می‌کنید باور نکنید! احساسات لزوما همان واقعیات نیستند؛ احساس، احساس است و همیشه هم بیانگر چیزی نیست که پیرامون ما در حال روی دادن است. وقتی یک فرد فوق العاده حساس، انتقادی می‌شنود، معمولا عمیقا دچار احساس شرمندگی، رودربایستی، درماندگی، خشم، ضعف، ناامیدی و... می‌شود. این احساسات، دریافت واقعیت را برای این افراد بسیار دشوار می‌کند. به جای اینکه خودتان را در شرایط آشفته کننده و ناخوشایند آن لحظه محدود کنید، از خودتان بپرسید احساسی که به سراغ تان آمده آیا براساس واقعیت همان لحظه است یا به تجربیات گذشته بر می‌شود و یا وابسته به ترسی است که درمورد آینده دارید؟

با خودتان مهربان باشید

برای افراد بسیار حساس، داشتن ذهن باز به انتقاد، می‌تواند آسیب رسان باشد، و اصلا عجیب نیست که مثلا بعد از یک گفت‌و‌گو یا جلسه انتقاد آمیز، احساس آزردگی و خستگی کنند! خیلی مهم است که چنین اشخاصی بعد از چنین تجربیاتی، به خوبی از خودشان مراقبت کنند و هرکاری که می‌توانند برای راحتی و آرامش دادن به خودشان انجام دهند، هرچیزی که خوشایندشان باشد؛ تماشای یک فیلم خنده دار یا خواندن کتاب موردعلاقه . وقتی شرایط برای تان دشوار شده و طبق میل تان پیش نمی‌رود، با خودتان مهربان باشید، این کمک بسیار زیادی می‌کند تا به تعادل و آرامش ذهنی مطلوب برسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر