کد خبر 576848
ترامپ؛

اسرائیل دیگر نفوذی در کنگره آمریکا ندارد

رییس‌جمهور سابق آمریکا گفته که در سال‌های گذشته اسرائیل کنگره آمریکا را کنترل می‌کرده در حالی که الان اینطور نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور سابق آمریکا گفته بین ۱۰ تا ۱۵ سال پیش رژیم اسرائیل کنگره آمریکا را کنترل می‌کرد در حالی که الان چنین نیست.

رییس‌جمهور سابق آمریکا این اظهارات را برای سرزنش کردن حضور چند نماینده دموکرات در کنگره که گاهاً انتقادات نرمی از رژیم صهیونیستی به زبان می‌آورند  مطرح کرده است. 

«الکساندریا اکازیو کوتز»، نماینده نیویورک، «رشیده طالب»، نماینده میشیگان، «ایلهان عمر»، نماینده مینه‌سوتا و «آیانا پرسلی»، چهار قانونگذار دموکرات هستند که ترامپ بارها از آنها انتقاد کرده و آنها را به نفرت از اسرائیل متهم کرده است.

رییس‌جمهور سابق آمریکا در مصاحبه‌ای روز دوشنبه گفت: «بزرگترین تغییری که من در کنگره شاهد آن بودم این بود که اسرائیل به معنای واقعی کلمه، مالک کنگره بود. این را می‌شد ۱۰ تا ۱۵ سال پیش فهمید.»

او اضافه کرد: «اما الان برعکس شده. الان آنجا الکساندریا اکازیو کوتز و ایلهان عمر هستند. این آدم‌ها از اسرائیل بدشان می‌آید- و خیلی شدید هم بدشان می‌آید. حالا اینها دارند کنگره را کنترل می‌کنند و اسرائیل دیگر نفوذی در کنگره ندارد.»

وی اضافه کرد: «منظورم این است که واقعاً حیرت‌آور است. من هیچ‌وقت ندیده‌ام تغییری به این بزرگی اتفاق بیفتد. اسرائیل قبلاْ این همه قدرت در کنگره داشت که حقش هم بود، ولی الان چنین قدرتی ندارد. باورنکردنی است.»

دونالد ترامپ در زمان حضورش در کاخ سفید حمایت‌های بی‌حدوحصری از رژیم صهیونیستی کرد. او حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی را به رسمیت شناخت، سفارت آمریکا را از تل‌آویو به قدس اشغالی منتقل کرد و با توصیه نتانیاهو از توافق هسته‌ای برجام خارج شد.

اقداماتی که البته ترامپ انجام داد تفاوتی با سیاست‌هایی که روسای جمهور سابق آمریکا در قبال رژیم صهیونیستی در پیش گرفته بودند نداشت.

ارسال نظر