کد خبر 554172

واکنش آنگلا مرکل به جدید ترین تحولات افغانستان

صدر اعظم آلمان در واکنش به تحولات سریع در افغانستان گفت، ساعات تلخی را سپری می‌شود و اکنون تلاش‌ها باید برای نجات تمرکز یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، صدراعظم آلمان روز دوشنبه گفت که با توجه به وضعیت کنونی در افغانستان، همکاری نزدیک با ترکیه ضروری است.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در نشست حزب اتحادیه دموکراتیک مسیحی نظرات خود را در مورد وضعیت افغانستان به اشتراک گذاشت. مرکل در این نشست گفت آلمان علاقه مند است از مردم افغانستان و موج احتمالی پناهندگان حمایت کند. وی افزود: «علاوه بر این، ما باید با ترکیه همکاری نزدیک داشته باشیم».

صدر اعظم آلمان در این نشست گفت که تصمیم خروج نیروهای آمریکایی ازافغانستان (خلأ ایجاد شده) تأثیر مشابه در تمام این کشور داشته است. مرکل گفت: «ما ساعات تلخی را می‌گذرانیم، اکنون باید بر تلاش‌ها برای نجات تمرکز کنیم».

«رجب طیب اردوغان» رییس جمهور  ترکیه نیز روز یکشنبه در مورد وضعیت افغانستان  گفت: «در ترکیه ما با موجی از مهاجران افغانستانی روبرو هستیم و ترکیه به تمام تلاش خود برای کمک به ایجاد ثبات در افغانستان و منطقه ادامه خواهد داد».

وزیر خارجه ترکیه  نیز روز یکشنبه گفت که سفارت ترکیه در کابل به فعالیت خود ادامه می دهد. «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در یک نشست خبری قبل از عزیمت از الجزایر گفت که همه اقدامات لازم در مورد و پرسنل دیپلماتیک ترکیه در افغانستان انجام شده است.

چاووش اوغلو با اشاره به اینکه سفارت ترکیه در کابل به فعالیت خود ادامه می‌دهد ، گفت که تمام عملیات کنسولی در نمایندگی های دیپلماتیک ترکیه ادامه دارد.

پس از فروپاشی شهرهای اصلی افغانستان در چند روز، نیروهای طالبان ساعات اولیه روز یکشنبه در کابل تجمع کردند. برخی تصاویر منتشر نشان می دهد که پس از سقوط کابل به دست طالبان، مردم افغانستان برای خروج از این کشور به «فرودگاه بین المللی حامد کرزی» حمله کردند.

برخی رسانه‌ها اعلام کردند که یکی از دلایل حمله مردم به فرودگاه کابل این شایعه است که هواپیما بدون ویزا و پاسپورت شهروندان افغان را به کانادا منتقل می‌کنند. نیروهای امنیتی و آمریکایی در حال تلاش برای کنترل اوضاع هستند، اما هر لحظه بر تعداد افراد اضافه می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر