کد خبر 529391

برنامه مشترک هسته ای روسیه و چین آغاز شد

روسای جمهور روسیه و چین از آغاز برنامه‌های مشترک هسته‌ای میان دو کشور خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری هیل، ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، روسای جمهور روسیه و چین اعلام کردند قصد دارند چندین طرح هسته‌ای مشترک را میان دو کشور اجرا کنند. همچنین قرار است چندین نیروگاه هسته‌ای با فناوری روسیه در چین احداث شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ در یک دیدار ویدئویی مشترک میان پوتین و جین پینگ مقرر شد دو رآکتور هسته‌ای با کمک فناوری روسیه در تاسیسات برق تیانوان و شوداپوی چین راه اندازی شود. طرح این رآکتور‌های هسته‌ای در این دیدار افتتاح و مقرر شد کار ساخت آن به زودی آغاز شود.

در این دیدار همچنین قرار شد ساخت این دو رآکتور هر کدام به ترتیب در سال ۲۰۲۶ و ۲۰۲۸ به پایان برسد. رییس جمهور روسیه این طرح را بزرگترین سرمایه گذاری روسیه در زمینه امنیت انرژی چین عنوان کرد.

ولادیمیر پوتین همچنین تاکید کرد: این طرح مهم قرار است با رعایت بالاترین مقررات ایمنی و استاندارد‌های زیست محیطی اجرایی شود.

این طرح در راستای همکاری‌های نزدیک طرفین و به منظور اجرای پروژه کربن زدایی شبکه انرژی چین آغاز شده است. مقامات چینی پیشتر اعلام کرده بودند قصد دارند تا سال ۲۰۶۰ شبکه انرژی مستقل از سوخت کربن داشته باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر