کد خبر 523532

سخنگوی وزارت خارجه چین مطرح کرد؛

استقبال چین از اجماع سران اجلاس آسه آن و حل مشکل میانمار

وزارت خارجه چین از اجماع سران اجلاس آسه آن و تلاش برای حل مشکل میانمار استقبال کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین دوشنبه بعد از ظهر به وقت تهران در خصوص تحولات منطقه و جهان از جمله تنش در میانمار به اظهار نظر پرداخت.

سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری با خبرنگاران با استقبال از برگزاری نشست سران «آ‌سه‌آن» گفت، پکن از اجماع مهم اجلاس ویژه سران آسه آن که با موفقیت تشکیل شد،است استقبال می‌کند. این یک شروع خوب در تلاش برای ترویج کاهش زودهنگام  درمیانماراست.

بر اساس این گزارش، رهبران کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) روز شنبه درخصوص راه‌حلی پنج بندی برای خاتمه یافتن بحران ناشی از کودتا در میانمار به توافق رسیدند.این راه حل پنج بندی، آغاز گفت‌وگوها میان طرفین درگیر و خاتمه یافتن خشونت در میانمار را شامل می‌شود.

ارتش میانمار اول فوریه به بهانه تقلب در انتخابات در این کشور، «آنگ سان سوچی» و دیگر مقام‌های ارشد دولت را بازداشت کرد و خود قدرت را در اختیار گرفت. از زمان وقوع کودتای ارتش، مردم میانمار در شهرهای مختلف دست به اعتراض زده و خواستار آزادی مقام‌های دولت سابق این کشور و کنار رفتن نظامیان هستند.

حزب اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری سوچی در ۲۳ آبان ماه با کسب ۸۳ درصد از آراء در انتخابات پارلمانی  پیروز شده بود. این در حالی است که گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در میانمار، نظامیانِ کودتاچی در این کشور را به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرده است. سخنگوی سازمان ملل نیز اخیرا گفت که در جریان کودتای نظامی در میانمار تا کنون 568 نفر ار مردم این کشور کشته شده‌اند.

پیش از این،‌ دولت آمریکا به همراه متحدانش برخی مقام‌های ارشد نظامی و امنیتی میانمار را به دلیل سرکوب معترضان تحریم کرد.

سخنگوی کرملین نیز دوشنبه گفت که برای رفع ناآرامی در میانمار یک راه حل داخلی لازم است. «دیمیتری پسکوف»سخنگویکرملین به خبرنگاران گفت، روسیه اقداماتی را که منجر به تلفات غیرنظامیان می‌شود، به شدت محکوم می‌کند.

وی گفت:«ما بسیار نگران هستیم و اتفاقات میانمار را با دقت زیادی مشاهده می‌کنیم. روسیه روابط طولانی مدت با میانمار دارد که ما برای آن ارزش قائل هستیم و طرفدار این هستیم که میانمار مشکلات داخلی خود را حل کند.»

سخنگوی کرملین همچنین کشته شدن غیرنظامیان در حوادث میانمار را به شدت محکوم کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر