کد خبر 514622

منابع مطلع در دولت آمریکا خبر دادند؛

کاخ سفید در حال تدوین طرحی برای از سرگیری روابط با فلسطین

منابع مطلع در دولت آمریکا می‌گویند که کاخ سفید در حال تدوین طرحی برای از سرگیری روابط با تشکیلات خودگردان فلسطین است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، بعد از قطع روابط آمریکا با تشکیلات خودگردان فلسطین در دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین این کشور، اکنون گفته می‌شود دولت جدید واشنگتن به ریاست «جو بایدن» در حال تدوین طرحی برای احیای این روابط است.

خبرگزاری «رویترز» بامداد امروز (پنجشنبه) به نقل از دو منبع مطلع گزارش داد، نامه‌ای غیررسمی در وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهد که دولت بایدن در مرحله اولیه کاری برای تدوین این طرح است اما نهایتا می‌تواند منجر به لغو دستور ترامپ برای قطع روابط با واشنگتن با رام‌الله شود.

از زمانی که دولت بایدن در تاریخ بیستم ژانویه روی کار آمده، مشاوران او وعده داده‌اند که واشنگتن قصد دارد ارائه کمک‌های مالی چند صد میلیون دلاری به رام‌الله را از سر بگیرد و همچنین دفتر دیپلماتیک تشکیلات خودگردان را بازگشایی کند.

در بخشی از نامه غیررسمی مذکور آمده است: «چشم‌انداز دولت بایدن [برای احیای روابط با تشکیلات]، پیشبرد آزادی، امنیت و کامیابی برای دو طرف فلسطینی و اسرائیلی در فوری‌ترین زمان ممکن است».

به نوشته رویترز، این سند نشان می‌دهد کمک ۱۵ میلیون دلاری دولت بایدن برای مقابله با همه‌گیری ویروس «کووید۱۹» به فلسطینی‌ها، احتمالا در پایان ماه مارس اعلام می‌شود. همچنین گفته شده که از تشکیلات خودگردان خواسته می‌شود که پرداخت ماهیانه به خانواده اسرای فلسطینی را پایان دهد.

یک منبع که خواست نامش فاش نشود به این خبرگزاری گفت، سند مذکور هنوز در مرحله اولیه پیش‌نویس قرار دارد و لازم است برای حصول نسخه نهایی، بازبینی شود.

پیش از این، «محمد اشتیه» نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین از دولت بایدن خواسته بود که سخنان خود را عملی کرده و برای جلوگیری از گسترش شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی به طور جدی تلاش کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر