کد خبر 501405

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تلاش بایدن برای بازگشت آمریکا به روال عادی/ تزریق ۳۰۰میلیون دوز واکسن تا پایان تابستان۲۰۲۱

تعهد جو بایدن رییس جمهوری دموکرات آمریکا به توزیع ۳۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان تابستان نشان از عزم راسخ وی برای پیمودن مسیر سیاسی پر از خطر و انتقاداتی است که طرح وی برای مقابله با همه گیری کرونا دارد.

اقتصادآنلایناکرم شعبانی؛ برخی از تحلیل‌گران سیاسی بر این باورند که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا تلاش می‌کند تا کشورش را به زندگی عادی بازگرداند آن هم در شرایطی که هیچ تضمینی برای تحقق این تلاش وی وجود ندارد. اگر بایدن در این مسیر موفق شود تلاش او یک نقطه عطف اساسی در تاریخ ایالات متحده خواهد بود و در صورت عقب نشینی از این طرح، اعتبار وی به عنوان رییس جمهوری ایالات متحده ضربه جدی خواهد خورد که نه تنها بحران کرونا را به پاییز و زمستان آتی خواهد رساند بلکه برنامه‌های بلندپروازانه بایدن در عرصه‌های دیگر هم تحت تاثیر این شکست قرار خواهد گرفت.

طی دوره شش روزه ریاست جمهوری، بایدن تلاش کرده تا اقدامات دولت‌های فدرال، ایالتی و محلی را به نوعی تلاش ملی و یکپارچه تبدیل کند که از این بحران قرن بیست و یکم عبور کنند.

بایدن روز گذشته و پس از اعلام خرید 300 میلیون دوز واکسن و افزایش روند توزیع بین ایالت‌ها طی روزهای آتی عنوان کرد: اجازه بدهید به ملتی که چشم به راه کمک‌های دولتی بوده‌اند بگویم که کمک‌ها در راه است.

از برخی جهات، تعهد بایدن برخی از محدودیت‌های سیاسی را نیز شامل می‌شد چرا که تامین واکسن در همه ایالت‌ها و در کوتاه مدت امری بسیار سخت است اگرچه بایدن در ادامه تاکید کرده بود که ممکن است طی ماه آینده تعداد قربانیان ویروس به نیم میلیون نفر هم برسد.

صدور این بیانیه و مواضع بایدن طی یک هفته اخیر منجر به افزایش روحیه نادری در بین آمریکایی‌هایی شده که طی یک سال گذشته با محدودیت‌های اجباری امورات روزمره خود را گذرانده‌اند آن هم در شرایطی که طی دو ماه گذشته و با شروع فصل سرما تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا به شدت افزایش یافته است.

دکتر آشیش جا رییس دانشکده سلامت عمومی دانشگاه براون در این باره عنوان کرد: تنها تصور اینکه تا پایان تابستان 300 میلیون نفر در سراسر آمریکا موفق به دریافت واکسن خواهند شد موجب تغییر چشم انداز زندگی خواهد شد و این به معنای رهایی از وضعیتی است که اکنون در آن گرفتار آمده‌ایم.

به نظر می‌رسد سرانجام دولتی بر سر کار آمده که وضعیت ایجاد شده را انکار نمی‌کند و برنامه‌ای منسجم از خطوط مسافرتی تا رستوران‌ها طراحی کرده که نوید بهبود چشم انداز اقتصادی پس از رکود یک ساله را به همگان می‌دهد. اقدامات پیشگیرانه بایدن که از زمان روی کار آمدن در مقابله با ویروس کرونا در نظر گرفته، ممکن است با زیر سوال بردن فوریت تصویب بسته کمک مالی از سوی جمهوری خواهان روبرو شود.

حضور بایدن در کاخ سفید پایانی بر تصمیمات یکباره و نادرستی بود که در مورد برابری نژادی، تغییرات آب و هوایی و امور اقتصادی ابلاغ می‌شد. مجموعه برنامه‌هایی که برای جلوگیری از ایجاد گسست بیشتر و اعلام تصمیمات ناگهانی از طریق توییتر در نظر گرفته شده است.

اندرو کومو فرماندار نیویورک در این باره عنوان کرد: حضور بایدن به معنای حضور یک رییس جمهوری شایسته، حرفه‌ای و حقیقت‌گو در راس دولت فدرال است.

اگرچه سخنرانی اخیر بایدن در مورد توزیع 300 میلیون دوز واکسن تا پایان تابستان امید زیادی را در بین مردم زنده کرده اما نکته آنست که هیچ توضیحی در رابطه با برنامه بایدن در خرید 200 میلیون دوز واکسن دیگر از شرکت‌های فایزر – بایون‌تک و یا مدرنا که تاییدیه مجوز اضطراری واکسن‌های خود را دریافت کرده‌اند ارائه نشده است.

در حالی که بایدن روز سه شنبه در سخنرانی خود با آگاهی نسبت به انتظاراتی که ایجاد می‌کرد، توضیح داد: ما یک شبه به این مرحله از بحران نرسیده‌ایم و برای عبور از این بحران به ماه‌ها زمان نیاز داریم تا شرایط را به حالت عادی بازگردانیم.

تعهد بایدن در رابطه با توزیع 100 میلیون دوز واکسن کرونا در 100 روز ابتدایی ریاست جمهوری‌اش که انتقادات زیادی هم به دنبال داشته است، برای اجرایی شدن نیاز به عوامل متفاوتی دارد که حتی از کنترل مستقیم وی برخوردار نیستند. تجربه نشان داده که در دسترس بودن واکسن به معنای تجویز آن نیست. با این وجود کاخ سفید استدلال می‌کند که استراتژی پیشگیرانه بایدن پیشرفت بزرگی در رویکرد عملی است که دولت ترامپ در پیش گرفته بود؛ یکی از سوالات اصلی این است که آیا با 300 میلیون دوز واکسن کرونا مصونیت گله‌ای در ایالات متحده ایجاد خواهد شد؟ آن هم در شرایطی که بر اساس نظرسنجی آکسیوس Axios-Ipsos تنها نزدیک به 49 درصد از افرادی که برای تزریق واکسن فراخوانده شده‌اند حاضر به دریافت این واکسن هستند؛ این مساله باعث شده در روزهای اخیر برخی از متخصصان ارشد بهداشت ایالات متحده این موضوع را مطرح کنند که در شرایط حاضر مساله کمبود تعداد دوزهایی نیست که در آینده توزیع خواهد شد بلکه مساله اصلی آنست که بخش بزرگی از واجدان شرایط حاضر به دریافت واکسن نخواهند بود.

ران کلین رییس کارکنان کاخ سفید روز سه شنبه در توییتی عنوان کرد: روز هفتم حضور در کاخ سفید راهی برای تامین ایمن و مناسب واکسن کرونا برای همه بزرگسالان آمریکایی تا پایان تابستان پیدا کرده‌ایم. با این وجود اجرای واکسیناسیون سراسری نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها و پایان دادن به تزلزل چالشی موجود دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر