سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛

ایران غنی‌سازی ۲۰درصد در فردو را آغاز کرده است

یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که گزارش مدیرکل این سازمان درباره آغاز فرایند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در مجتمع غنی‌سازی شهید علیمحمدی(فردو) به اعضای شورای حکام ارائه خواهد شد.

ایران غنی‌سازی ۲۰درصد در فردو را آغاز کرده است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، این سخنگو که نامش فاش نشده در پاسخ مکتوب به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که بازرسان آژانس فعالیت‌های صورت گرفته در کارخانه غنی سازی سوخت فردو را زیر نظر داشته اند. براساس اطلاعات آن‌ها، انتظار می‌رود که رافائل گروسی مدیر کل آژانس امروز گزارشی را در این رابطه به اعضای شورای حکام ارائه کند.

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران ساعاتی پیش اعلام کرد که فرایند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در مجتمع غنی‌سازی شهید علیمحمدی(فردو) آغاز شده است.

علی ربیعی، درباره چگونگی اجرایی شدن آیین نامه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بیان داشت: دولت پیش از این هم اعلام کرده که قانون مصوب مجلس را لازم الاجرا می‌داند و به آن پایبند خواهد بود. هرچند دولت از ابتدا این طرح را به مصلحت ندانسته و به خاطر طرف مشورت قرار نگرفتن دولت در تصویب نهایی آن انتقادهایی را وارد می‌دانست اما این مسائل تاثیری بر تعهد دولت به اجرای این قوانین نداشته است.

سخنگوی دولت افزود: رئیس جمهور در روزهای گذشته دستور راه اندازی غنی سازی ۲۰ درصد را صادر نمودند و از ساعاتی پیش پس از انجام اقدامات اولیه از قبیل اطلاع‌رسانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحویل پرسشنامه طراحی بر مبنای تعهدات پادمانی کشور، فرآیند تزریق گاز شروع شد و تا ساعاتی دیگر اولین محصول «یو اف ۶»(UF۶) به دست خواهد آمد.

پیشتر استانو سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی اعلام کرد: ما از آن‌چه ایران اعلام کرده است اطلاع یافتیم.

این سخنگو مدعی شد: اگر آن‌چه آن‌ها اعلام کرده‌اند عملی شود، انحراف شایان توجه از  تعهدات برجام است و برای عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای پیامدهای جدی خواهد داشت.»

استانو گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنوز اجرایی شدن این اقدام را تایید نکرده است. ارزیابی ما از برنامه هسته‌ای ایران براساس اقداماتی که این کشور انجام  می‌دهد و همچنین تائیدیه‌های آژانس صورت می‌گیرد و نه بر اساس اعلامیه‌هایی که صادر می‌شود.»

ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

براین اساس، ایران ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸، با صدور بیانیه‌ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

در همین حال مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذر به کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» رای داد که یکی از بندهای نه‌گانه آن دولت جمهوری اسلامی را مکلف می‌کند برای لغو تحریم‌ها «غنی‌سازی ۲۰ درصدی را عملیاتی کند و سازمان انرژی اتمی هم استفاده از سانتریفوژهای نسل ۶ و ۸ را در دستور کار قرار دهد».

مجلس دو ماه به دولت فرصت داده بود که در صورت ادامه تحریم‌های آمریکا همکاری با آژانس را محدود کرده و غنی‌سازی ۲۰ درصدی را آغاز کند.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توئیتی نوشت که آغاز فرآیند غنی سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در پی مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران قابل پیش بینی بود و تحول تازه‌ای نیست

وی تصریح کرد: نکته اصلی این است که با عادی سازی احتمالی شرایط برجام، این اقدام برگشت پذیر است.

جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف‌های این توافق بین المللی، گام‌های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

ارسال نظر