کد خبر 488001

بازنشستگی مرکل بعد از انتخابات پاییز ۲۰۲۱؛

با نفوذترین رهبر قاره اروپا کیست؟

نشریه پولیتیکو دوشنبه شب بااشاره به اینکه آنگلا مرکل پس از حدود ۱۶ سال به عنوان صدراعظم آلمان بعد از انتخابات پاییز ۲۰۲۱ بازنشسته خواهد شد نوشت، احتمالا وی با نفوذترین رهبر قاره (اروپا) خواهد ماند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، پولیتیکو افزود، در یک و نیم دهه گذشته مرکل در مواجهه با یک سری بحران ها از جمله رکود بزرگ، بحران منطقه یورو و ویروس کرونا ثابت قدم بوده است.

وی اروپا را در برابر برگزیت و جنگ طلبی‌های دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا متحد نگهداشت و با کنار رفتن واشنگتن، به رهبر جهان آزاد تبدیل شد.

در حوزه خارج از اتحادیه اروپا، مقاومت مرکل در برابر حرکات نمایشی تأثیر عمیقی بر روابط اتحادیه با سایر قدرت ها داشته است. مکرون رییس جمهوری فرانسه طرح جدایی انگلیس از اروپا را مطرح کرد اما عدم تمایل مرکل با این پرونده منجر به تمدید برگزیت بدون توافق شد.

به نوشته پولیتیکو، تاکنون صبر و حوصله مرکل از نفاق و جدایی در اتحادیه اروپا کاسته است.

با وجود فشارهای آمریکا و اصرارهای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، مرکل همچنان بر پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ اهتمام بخشیده است.

صدراعظم آلمان در سال ۲۰۱۵ با اقدام جسورانه و پذیرش بیش از یک میلیون پناهنده خود را به یک قهرمان بشردوستانه تبدیل کرده است.

مرکل از سال ۲۰۰۵ صدراعظم آلمان بوده و در این مدت قدرتمندترین زن جهان نیز خوانده شده‌است. او همچنین از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸، رهبر حزب راست میانه‌گرای اتحادیه دموکراتیک مسیحی  بوده‌است.

مجله فوربس مرکل را به عنوان قوی ترین زن جهان در سال ۲۰۱۸ معرفی کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر