کد خبر 466507

در سه ماهه دوم امسال

بدترین عملکرد اقتصادی تاریخ ژاپن ثبت شد

اقتصاد ژاپن در سه ماهه دوم امسال بیش از ۲۸درصد آب رفت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان همان گونه که پیشتر نیز انتظار می رفت، کاهش داشته و در محدوده منفی باقی مانده است. به گفته اقتصاددانان و کارشناسان، شیوع ویروس کرونا و اخلال در زنجیره تجارت خارجی عوامل اصلی ثبت این عملکرد بد بوده اند. طبق اعلام دولت ژاپن در سه دوم امسال اقتصاد این کشور ۲۸.۱ درصد کوچک تر شده است.

این رشد که ۰.۴ درصد کمتر از رشد پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان و ۲۱.۲ درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بدترین عملکردهای اقتصاد ژاپن از زمان ثبت آمارهای مربوطه رشد محسوب می شود. در بین بخش های مختلف، مخارج مصرف کنندگان ۲۸.۴ درصد کاهش یافته است. مخارج سرمایه ای نیز ۴.۶ درصد کمتر شده است. مخارج دولتی و سرمایه گذاری ثابت رشد منفی را تجربه کرده‌اند و به ترتیب ۲.۳ درصد و ۷.۵ درصد رشد منفی داشته اند.

تجارت خارجی ژاپن نیز کاملا تحت تاثیر کرونا قرار دارد تا جایی که طی مدت فوق صادرات این کشور ۱۸.۵ درصد و واردات نیز ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرده است. بدین ترتیب کسری تراز تجاری بیش از پیش افزایش یافته است.

در حال حاضر بزرگ ترین شریک تجاری ژاپن محسوب می‌شود و در نتیجه شیوع کرونا، روابط تجاری دو طرف تا حد زیادی کاهش یافته است. هم‌چنین گردشگران چینی که بزرگ‌ترین بازدیدکنندگان خارجی از ژاپن هستند نیز فعلا از ورود به این کشور منع شده اند.

ژاپن یکی از کمترین خسارت ها را از شیوع کرونا در بین اقتصادهای پیشرفته متحمل شده است حدود ۳۸هزار  ژاپنی به کرونا مبتلا شده اما حدود  ۱۰۹۰نفر جان خود را از دست داده اند.

بانک مرکزی ژاپن از ماه مارس تاکنون در مجموع حدود ۱۴.۴ تریلیون ین نقدینگی به اشکال مختلف به بازارهای مالی تزریق کرده است تا از پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا بکاهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر