کد خبر 458803

به دلیل دخالت در امور هنگ کنگ؛

۱۱مقام آمریکایی توسط چین تحریم شدند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین اعلام کرد که کشورش ۱۱ مقام آمریکا را به دلیل دخالت در امور هنگ کنگ تحریم کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «جائو لی جیان» روز دوشنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران در پکن افزود: این مجازات ها که مقامات آمریکایی از جمله سناتورها مارکو روبیو و تد کروز را شامل می شود از امروز دوشنبه اعمال می شود.

این مقام وزارت امور خارجه چین همچنین از ایالات متحده آمریکا خواست تا اوضاع را تشخیص داده و از مداخله در امور داخلی چین جلوگیری کند.

آمریکا سه روز پیش خانم «کری لم» مدیر اجرایی هنگ کنگ و ۱۰ مقام دیگر را به بهانه محدود کردن «آزادی‌های سیاسی این منطقه» تحریم کرده بود.

علاوه بر خانم لم، «کریس تانگ» کمیسیر پلیس هنگ کنگ، «استفن لو» کمسیر سابق پلیس هنگ کنگ، «جان لی کاچیو» و «ترزا چنگ» وزرای امنیت و دادگستری هنک کنگ از جمله افرادی هستند که آمریکا آنها را روز جمعه تحریم کرد.

آمریکا همچنین ۶ مقام دیگر از جمله «لو هیونینگ» فرستاده چین در امور هنگ کنگ و «شیا بائولونگ» مدیر امور هنگ کنگ و ماکائو در وزارت خارجه پکن را نیز تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شد که چین با اجرای قانون امنیتی جدید خودمختاری، هنگ کنگ را تضعیف کرده و زمینه را برای سانسور افراد و رسانه‌هایی که رویکرد دوستانه به چین ندارند، فراهم کرده است.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که این تحریم‌ها «پیام روشنی دارد مبنی بر اینکه اقدامات مقام‌های هنگ کنگ قابل قبول نیست».

این تحریم‌ها، دارایی‌های مقام‌های هنگ کنگ در آمریکا را مسدود کرده و همکاری آمریکایی‌ها با آنها را ممنوع می‌کند.

تنش‌ها میان چین و آمریکا هر روز در حال افزایش است و تحلیلگران معتقدند که تیرگی در روابط دو کشور به بالاترین حد در دهه‌های اخیر رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری