{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 409913

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه هزینه درمان ناباروری به اندازه حقوق یکسال کارگران است، گفت: شرکت های بیمه هنوز پیشنهاد حمایت از خدمات درمان ناباروری را قبول نکرده اند و کارشناسان بیمه ای اتوبوسی در حال رفت و آمد به مجلس هستند تا این موضوع در کمیسیون تلفیق رای نیاورد.

 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، موضوع «آخرین تغییرات بودجه سال ۹۹» با حضور کارشناسان اقتصادی در  برنامه «پایش» بررسی شد.

پدرام کاویان، کارشناس اقتصادی با تاکید بر تغییرات خوب لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، تصریح کرد: اصلاحات انجام شده در کمیسیون تلفیق می تواند انتقادات به بودجه را کمتر کند. یکی از این اصلاحات خوب، افزایش وام ازدواج به 100 میلیون تومان برای هر زوج است.

وی گفت: البته در کمیسیون تلفیق مالیات پلکانی بر درآمد نیز لغو شد، که امری نادرست و به نفع ثروتمندان است. از طرف دیگر تصویب مالیات بر دارایی های لوکس اتفاق خوبی بود که در این کمیسیون رخ داد تا در کشور ما نیز همانند کشور های پیشرفته، این مالیات اجرا شود.

کاویان افزود: البته مالیات بر دارایی های لوکس شامل 90 درصد از جامعه نمی شود، ولی اقدامی رو به جلو است.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: در بودجه 99، مالیات بر درآمدهای پزشکان نیز هنوز به وقت خود باقی است. منتهی اگر این نوع مالیات مبتنی بر کد ملی پزشکان باشد، درآمدهای دولت از مالیات این قشر افزایش می یابد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در بودجه 99 پیشنهادی مطرح شده است که بیمه ها از خدمات درمان ناباروری حمایت کنند. در حال حاضر این خدمات مشمول بیمه نمی شوند و هزینه گزافی را نیز به مردم تحمیل می کنند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، اقدامات مثبتی در زندگی مردم رخ خواهد داد.

کاویان با بیان اینکه هزینه درمان ناباروری به اندازه حقوق یکسال کارگران است، گفت: شرکت های بیمه هنوز این موضوع را قبول نکرده اند و کارشناسان بیمه ای اتوبوسی در حال رفت و آمد به مجلس هستند تا این موضوع در کمیسیون تلفیق رای نیاورد.

وی افزود: با بررسی درآمدهای خانوارها این نتیجه حاصل می شود که زوجین نابارور در مراکز دولتی 50 درصد و در مراکز خصوصی 130 درصد درآمد خود را باید بابت درمان ناباروری بپردازند. به عبارت دیگر درمان این موضوع در مراکز دولتی 20 میلیون تومان و در مراکز خصوصی 50 میلیون تومان هزینه دارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: کلا 20 درصد زوجین کشور معادل 3.5 میلیون زوج نابارور هستند ولی کل ظرفیت خدمات دهی به علت کمبود پزشک 30 هزار سیکل درمان است. بر اساس برآوردها، خرید خدمت این میزان سیکل درمان کمتر از 200 میلیارد تومان می شود که این رقم در بودجه کشور، عددی ناچیز است. این پول در حال حاضر در بودجه کشور وجود دارد و تنها باید ردیف برای آن اختصاص داد.

کاویان افزود: با وجود این بیمه ها ساز مخالف می زنند. بیمه ها بیان می کنند که هزینه این خدمات 5 هزار میلیارد تومان است. چرا که آنها هزینه درمان 3.5 میلیون زوج را برآورد می کنند، در عین حال که خدمت دهی به همه زوج ها امکان پذیر نیست.

این کارشناس اقتصادی در پایان بیان کرد: درخواست از نمایندگان، تصویب حمایت از این خدمات است تا روند مثبتی در زندگی انها ایجاد شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری