کد خبر 431798

مزیت‌های راه‌اندازی تابلوی مصالح ساختمانی در بورس کالا

علیم یار محمدی گفت: علاوه بر رشد شفافیت، یکی از آثار مهم راه اندازی تابلوی مصالح ساختمانی در بورس کالا، منطقی شدن قیمت این محصولات خواهد بود، با این اقدام مصالح ساختمانی براساس وضعیت بازار و میزان عرضه و تقاضا کشف قیمت خواهد شد و این روال منطقی به تعادل بازار کمک می کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از بورس کالا؛ علیم یارمحمدی با اشاره به برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس برای عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا گفت: طبق توافق صورت گرفته قرار است که مصالح ساختمانی تحت تابلوی مستقلی در بورس عرضه شود، در شرایط کنونی تنها محصول فولاد در بازار بورس به فروش می رسد که با تصمیم صورت گرفته موارد بیشتر از مصالح ساختمانی در بورس عرضه خواهد شد.

شفافیت مولفه اصلی در عرضه مصالح ساختمانی در بورس

وی ادامه داد: یکی از مولفه های اصلی در عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا افزایش شفافیت در نحوه قیمت گذاری این محصولات است، در شرایط کنونی قیمت مصالح ساختمانی تحت عواملی تعیین می شود که با وضعیت فعلی بازار مرتبط است.

وی افزود: یکی دیگر از آثار عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا، منطقی شدن و کاهش قیمت این محصولات خواهد بود، با این اقدام مصالح ساختمانی بر اساس وضعیت بازار و میزان عرضه و تقاضا کشف قیمت خواهد شد؛ حال در این میان دیگر دست دلالان برای قیمت گذاری بر محصولات ساختمانی کوتاه می شود.

یارمحمدی ادامه داد: در شرایط کنونی واسطه گران و دلالان برای کسب سود بیشتر روند عرضه و تقاضا را در بازار مصالح ساختمانی بر هم می زنند و این مسئله موجب بروز تنش در بازار مصالح و افزایش قیمت ها می شود.

افزایش بی دلیل قیمت مصالح ساختمانی تأثیر چشمگیری در افزایش قیمت مسکن دارد

یارمحمدی افزود: افزایش بی دلیل قیمت مصالح ساختمانی تأثیر چشمگیری در افزایش قیمت مسکن دارد، از این رو تلاطم در بازار مصالح موجب تنش در بازار مسکن و افزایش قیمت ها می شود که این مسئله فشار مضاعفی را به خریداران مسکن وارد می‌کند.

وی ادامه داد: امیدوارم هر چه سریع تر روند راه اندازی بورس مصالح ساختمانی فراهم شود تا مسیر برای قیمت گذاری و تأمین محصولات ساختمانی شفاف و هموار شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری