اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

شروع سبز، پایان قرمز/ رشد چشمگیر شاخص کل متوقف شد

معاملات امروز بازار سهام در حالی پایان یافت که به رغم روند مثبت و رنگ سبز شاخص‌ها در شروع کار، ناگهان ورق برگشت و نماگر بورسی قرمز شد.

اقتصادآنلاین - محمدمیلادعبداللهی؛ معاملات امروز بازار سهام در حالی پایان یافت که شاخص کل به رغم ثبت رکوردهای مثبت و افزایشی در چند روز اخیر، ناگهان افت محسوسی را پشت سر گذاشت. 

در واقع، همان گونه که در روزهای قبل، عرضه‌های ناکافی منجر به تشکیل صف‌های کوتاه و رشدهای حداکثری بخشی از سهام بورسی شد، امروز وضعیت تقاضا، مسیر معکوسی را برای سهام  بورسی رقم زد و به افت حداکثری ختم شد. افت قیمت در صنایعی با مقیاس‌های کوچک و متوسط نظیر لاستیک یا خودرویی و همچنین فشار شدید بر تک‌سهم‌ها را از همین منظر می‌توان نام برد.

شایان ذکر است نماگر مهم بورسی در ساعات اولیه معاملات روند مثبتی را دنبال می‌کرد و به مرز کانال 271 هزارواحد نزدیک شد، اما یکباره با جهشی رو به پایین تا هزار و 700 واحد افت کرد. 

گفتنی است با اتمام معاملات روز جاری شاخص کل با افت قابل توجه 760 واحدی در ارتفاع 269 هزار واحد ماند. ارزش معاملات امروز بورس تهران هزارو 701 میلیارد تومان و حجم معاملات بالاتر از 5 میلیارد قرار گرفت. ازسوی دیگر ارزش معاملات خرد هم هزار و 661 میلیارد تومان و خالص تغییر مالکیت نیز 53 میلیارد تومان از حقیقی به حقوقی، ثبت شد.

همچنین، شاخص کل هم‌وزن هم بیش از 169 واحد معادل (0.23) درصد افت کرد.

ترین‌های معاملات امروز

در پایان معاملات امروز نمادهای «تاپیکو» و «تاصیکو» با 375 واحد رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند، این در حالی است که نمادهای «همراه»، «کچاد»، «حکشتی»، «فارس» و «خودرو» در مجموع با 594 واحد حامل بالاترین افت بوده و مانع از رشد بیشترین شاخص کل شدند.

در ادامه نمادهای بانک تجارت، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، سایپا و بانک پاسارگاد به عنوان پر بیننده‌ترین نمادهای بورسی و از سوی دیگر گروه‌های خودروسازی، صنایع شیمیایی، بانک‌ها و سیمان برترین نمادهای قسمت صنعت بودند.

گفتنی است «ثفارس»، «کپارس» و «تاصیکو» با بیشترین افزایش قیمت سود بالاتری برای مشتریان خود کسب کردند، اما در مقابل «شپارس»، «وسینا» و «وپارس» با بالاترین افت قیمت ضرر بیشتری به سهامداران تحمیل کردند.

در فرابورس چه گذشت؟

همانطور که انتظار می‌رفت آیفکس هم در پایان معاملات روز جاری هم‌پای شاخص کل افت قابل توجهی را به خوددید. نماگر فرابورس، با 27 واحد افت معادل به ارتفاع سه هزارو 561 رسید. حجم معاملات فرابورس بالاتر از 1 میلیارد و ارزش معاملات هم هزارو 153 میلیارد تومان بود.

در میان نمادهای فرابورسی تنها «مارون» با 2واحد رشد تاثیر مثبتی بر آیفکس داشت، اما در مقابل سایر نمادها از جمله «دماوند»، «ذوب»، « شاوان»، «کوثر»، «سمگا» و «وهور» جمعا با 22 واحد افت مانع از ارتقا شاخص کل فرابورس شدند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر