اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

اکتشافات انجام شده و در دست اقدام معدنی و صنعتی گل گهر بررسی شد/ پتانسیل بالای کرمان و یزد برای یافتن ذخایر جدید سنگ آهن

اکتشافات بخش اول زنجیره معدن را تشکیل می‌دهد و در واقع، آغازکننده حلقه زنجیره ارزش افزوده بخش معدن است. هر اندازه که اکتشافات بیشتر مورد توجه قرار گیرد و تکمیل شود، معادن و ذخایر بیشتری نیز در اختیار خواهد بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با در دستور کار قرار دادن توجه به اکتشافات طی مدت کوتاهی توانسته است به نتایج قابل توجهی دست یابد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در حال حاضر در چندین استان کشور مشغول به انجام عملیات اکتشافی است که شامل استان‌های کرمان، یزد و خراسان می‌شوند. دو استان کرمان (محدوده گل‌گهر و بین معادن کنونی) و یزد (محدوده ایران مرکزی) بیش از سایر مکان‌ها مورد توجه قرار دارند. زیرا با توجه به آنومالی‌های ثبت شده در اکتشافات گذشته و کنونی، به‌نظر می‌رسد پتانسیل‌های بسیاری در این دو ناحیه وجود دارند. شرکت گل‌گهر در دو محدوده یاد شده، به‌صورت فعال برای عملیات اکتشافی حضور دارد که با نتایج مثبتی همراه بوده است.

 

اکتشاف بین معادن

عملیات حفاری اکتشافی در محدوده بین معادن منطقه گل‌گهر از نیمه سال 97 شروع شد و در طی آن تعداد 55 گمانه اکتشافی حفاری و اطلاعات مربوط به آن ثبت و بررسی شده است. در این منطقه چندین آنومالی شامل 11، 7 و 12 مورد اکتشاف قرار گرفته‌اند که متراژ کل حفاری 27 هزار و 700 متر و مقدار ذخیره اثبات شده 160 میلیون تن تخمین زده می‌شود. 

آنومالی11: در این محدوده به‌طور کلی تعداد 24 گمانه به متراژ 18 هزار و 900 متر حفاری شد که یک هزار و 475 متر از آن را سنگ آهن تشکیل می‌دهد. عمق برخورد به ماده معدنی متغییر واز 350 تا 760 متر تغییر می‌کند. بیشتر ضخامت آهن گرفته شده در این آنومالی، 140 متر و در گمانه 11 هزار و 18 وجود دارد. عمق متوسط ماده معدنی 550 متر و ضخامت متوسط آن نیز 60 متر است.

آنومالی7: در این محدوده 10 گمانه به متراژ 3 هزار و 400 متر حفاری شد که 354 متر از آن را سنگ آهن تشکیل می‌دهد. عمق برخورد به ماده معدنی متغیر بوده و از 50 تا 340 متر تغییر می‌کند. بیشتر ضخامت آهن گرفته شده در این آنومالی  74 متر و در گمانه 7 هزار و 118می باشد عمق متوسط ماده معدنی 250 متر و ضخامت متوسط ماده معدنی نیز 35 متر تخمین زده می‌شود.

آنومالی12: در این محدوده کلا تعداد 9 گمانه به متراژ 3 هزار و 150 متر حفاری شد که 205 متر از آن را سنگ آهن تشکیل می‌دهد. عمق برخورد به ماده معدنی متغیر بوده و از 54 تا 230 متر تغییر می‌کند. بیشتر ضخامت آهن گرفته شده در این آنومالی 60 متر و در گمانه 12003 بوده و عمق متوسط ماده معدنی 100 متر و ضخامت متوسط آن نیز 23 متر است.

 

ایران مرکزی

با انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی (مغناطیس سنجی) در محدوده اسکمبیلو واقع در ایران مرکزی در محدوده‌ای به مسافت 328 کیلومتر مربع آنومالی‌هایی از سنگ آهن (12 آنومالی) در این محدوده جهت انجام حفاری‌های اکتشافی در نظر گرفته شد. عملیات حفاری از دهم اسفند سال گذشته در این محدوده آغاز شده که تا کنون 12 هزار و350 متر حفاری مغزه‌ای در قالب 24 گمانه با هدف اکتشاف سنگ آهن انجام شده است. نتایج حاصل از حفاری در مناطق مذکور نشان داد که آنومالی‌های  , B2  B4 از پتانسیل لازم جهت انجام حفاری‌های تکمیلی برخوردار هستند.

محدوده B2: در این محدوده 5 هزار و 470 متر حفاری در قالب 7 گمانه انجام شده است که ضخامت تقریبی زون کانه‌دار در این محدوده‌ها بالغ بر 200 متر تخمین زده می‌شود. زون کانه‌دار در این گمانه ضخامت 256 متر دارد. عمق زون کانه‌دار از 314 تا 600 متری از سطح زمین است. حفاریهای تکمیلی در این آنومالی در حال انجام است. 

آنومالی B4: در این محدوده 3 هزار و 724 متر حفاری در قالب 9 گمانه انجام شده است. ضخامت متوسط زون کانه‌دار در این آنومالی 65 متر است. همچنین زون کانه‌دار در عمق 100 متری از سطح زمین قرار دارد. حفاری‌های تکمیلی جهت تعیین هندسه دقیق زون کانه‌دار در حال انجام هستند.

تعدادی از گمانه های مهم که به ماده معدنی رسیده اند عبارتند از:

11

موارد یاد شده تنها بخشی از اقدامات شرکت گل‌گهر در زمینه اکتشافات را نشان می‌دهد و با تکمیل اطلاعات در این زمینه، به‌زودی خبرهای خوبی در این زمینه خواهد رسید و ذخایر سنگ آهن ایران به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

22

بیشتر بخوانید
ارسال نظر