کد خبر 392130

رئیس‌کل بانک مرکزی:

قدرت پول ملی ۲۱درصد افزایش یافت/ برگشت ثبات نسبی به اقتصاد

رئیس کل بانک مرکزی از افزایش ۲۱ درصدی قدرت پول ملی در یک سال اخیر خبر داد و ۵ هدف اصلی اقتصاد را در ماه‌های آتی تشریح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: امروز 13 آبان 98 و یکسال از شروع جنگ اقتصادی و تحریم‌ بانکی و صادرات نفت ایران توسط آمریکا می گذرد. آنروزها پیش بینی یکسال بعد مشکل و تا حدی نگران کننده بود.

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا در یک سال گذشته تأکید کرد: آمریکاباتداوم یکسال فشارحداکثری به هدف اصلی اش که از هم فروپاشی اقتصاد و درنهایت به زانو در آوردن ایران بود، نرسید.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص نرخ ارز و دلار نیز تصریح کرد: نرخ ارز،که خودآمریکایی ها ازآن به عنوان شاخص مهم تأثیر فشار یاد می کردند،از 14350 تومان در13 آبان97 به 11300 تومان در13آبان 98 رسید ( 21درصد افزایش قدرت پول ملی).

همتی همچنین تأکید کرد: تورم ناشی از تغییر نرخ ارز و اخلال در بخش خارجی اقتصاد، فشار زیادی به اقتصاد ایران، خصوصاً اقشار بادرآمد پایین و ثابت وارد آورد و رفاه بخش مهمی از مردم از بابت تحریم آسیب دیدکه نیاز به ترمیم دارد.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، نهایتاً، ثبات نسبی به اقتصاد برگشت و شاخص های مهم اقتصادی نظیر تورم و رشد غیرنفتی به آرامی در مسیر بهبود قرار گرفت.

وی به اهداف مهم که باید مورد توجه اقتصاد باشد، گفت: ازحالا، تلاش ها دراقتصاد بایستی متمرکز شود بر رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی و رونق تولیدملی،کاهش اتکاءبودجه دولت به نفت وایمن سازی اقتصاد نسبت به نوسانات درآمدهای نفتی وسرعت دادن به روند اصلاح نظام بانکی کشور.

13980813093748967188073110

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آخه چطور ممکنه قدرت خرید ریال 42 درصد کم شده باشه ولی ارزش پول ملی 21 درصد بالا رفته باشه؟
  منظورت تغییر در برابری نرخ ارز هاست، اما نمی تونی درست بیان کنی، نه!؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  لطفا از سه ماه قبل ترش حساب کنید ببینیم ارزش پول ملی چقدر رشد کرده

 • ناشناس
  ۲ ۰

  دوباره دروغ درمانی خاکبر سرتون که اینقد پستین

 • عارف
  ۳ ۰

  میشه یکی توضیح بده که وقتی فروش نفت خوبه و وقتی نیست، وقتی تحریم‌ها چند برابره و وقتی کمه، وقتی پول‌های بلوکه شده آزاد میشه و وقتی که اختلاس میشه... وقتی جنگه و وقتی که نیست.... شما بفرمایید چرا بازار شما ثبات داشته باشد یا نداشته باشد، در همه ی حال و احوال، دهن ما قشر حقوق بگیر و کارگر آسفالته!؟ تاثیر این ساماندهی ها و نابسامانی ها در زندگی ما فقط منفیه، فقط فشاره.... حال ما کی قراره خوب بشه!؟ و چطور نسبت به این اخبار واکنش مثبت یا منفی نشان دهیم، درحالی‌که فقط تاثیر منفی رو دریافت میکنیم

 • رزمنده و جانباز 8 سال دفاع مقدس
  ۲ ۰

  بر پدر و مادر آدم دروغگو لعنت. هرکس که دروغ بگوید دشمن خداست و دشمن خدا کسی است که کافر است. و هر کس که کافر باشد حکم از نظر شرع اسلام مشخص است

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری