کد خبر 390318

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد:

لزومی ندارد نرخ سود سپرده‌ها افزایش یابد/ افزایش رشد نقدینگی در سال جاری

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نرخ سود فعلی بانک‌ها برای جذب نقدینگی کفایت می‌کند، گفت: رشد نقدینگی در سال جاری افزایش خواهد یافت.

اقتصادآنلاین صبا نوبری؛ کامران ندری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با بیان اینکه پیشبینی می‌شود رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یابد، گفت: امیدواریم نقدینگی در دست مردم به سمت سپرده‌های بانکی برود و تقاضا برای پول که در سال گذشته کاهش یافته بود احیا شود، زیرا اگر مردم تمایلی برای نگه داشتن نقدینگی نداشته باشند سرعت گردش پول کاهش پیدا می‌کند که این موضوع باعث می‌شود قیمت‌ها افزایش یابد.

 وی در خصوص اثرات کاهش تقاضای مردم برای نقدینگی خاطرنشان کرد: وقتی عرضه نقدینگی با رشد بالایی اتفاق می‌افتد و تقاضا هم کم می‌شود تورم بالایی در اقتصاد ایجاد می‌شود. من امیدوارم در نیمه دوم سال ترجیح مردم این باشد که نقدینگی خود را داخل بانک‌ها پارک کنند زیرا اگر نقدینگی به هر کدام از بازارهای موازی خصوصا بازار ارز یا مسکن سرازیر شود می‌تواند تبعات منفی زیادی داشته باشد.

این کارشناس پولی و بانکی معتقد است با سرازیر شدن نقدینگی به این بازارها کالاهای موجود گران‌تر خواهند شد نه کالاهایی که در دست تولید هستند.

ندری در پاسخ به این پرسش که آیا نرخ سود فعلی بانک‌ها جذابیت لازم را برای جذب نقدینگی دارد؟ گفت:  نرخ سود مهم نیست؛  مهم این است که بازدهی که مردم در بازارهای دیگه پیش‌بینی می‌کنند چقدر واقعی باشد؟ برای مثال بازار سرمایه دارد به اوجش می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود که روندش معکوس شود، بازار مسکن هم پیش از این دچار همین گرفتاری شد و دوران اوجش را در فروردین و اردیبهشت ماه گذارند و نزولی شد،  بازار ارز و طلا هم به ثبات رسیده است در نتیجه شاید در شرایط فعلی اگر چشم انداز افزایش در بازارهای دیگر وجود نداشته باشد همین نرخ سود 20درصدی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند و بانک مرکزی تا حدودی با تسامح در این زمینه برخورد می‌کند، کفایت کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باز خط فکری تیم اقتصادی موتلفه و جناح دانشگاه امام صادق اظهار نظر کرد !!!
  خلاصه کلام : سود بانکی بیاد پایین . تولید ( زیر مجموعه های رانتخوار ) وام مفت بگیرن . واردات ممنوع شود تا این رانتخواران هر کاری میخواهند بکنند . ارز برود بالا . تا به موازات آن . صادر کنندکان و رانتخواران طیف ما . به بالاترین وجه ممکن سود ببرند .
  دند نرم 83 میلیون مصرف کننده !!!

 • ناشناس
  ۱ ۱

  روش قدیمی جمع آوری نقدینگی یعنی افزایش نرخ دلار داره فعلا جواب میده!

 • محمد
  ۰ ۰

  والله الان همه اشناهای ما که پول هاشونو از بانک خارج کردن و رفتن تو ارز جهانی مثل استخراج بیت کوین یا کمپانی سینرژیا و بعضی هم تو شرکت یونیک فایناس یا خرید سهام اپل و... سرمایه گذاری کردن و انگار هر ده میلیون که سهام خریدن دارن بعضی ها روزی ۳دلار و بعضی ها روزی ۵دلار سود میگیرن و خیلی هم راضی هستن الانم ماشین دار شدن و به فکر خونه ان. اما من ترسیدم ریسکو قبول نکردم پولم تو بانک مونده و دارم روز به روز ضعیف تر و فقیر تر میشم.اصلا۲۰درصد کفایت نمیکنه با تورم۴۰ درصد.نون آزاد شده دونه ای ۲۰۰۰تومن یا سنگک دونه ای ۳تومن واقعا سخته شرایط. الان هممون اشناهای من بهم میخندن و میگن سود بانک۸۰درصد هم بشه حاضر نمیشن سرمایه بزارن توش

 • محمدی
  ۰ ۱

  سود سپرده بانکی قطعا" رباست و حرام است و باعث بالا رفتن حجم ریال و عامل تورم و کرانی است ، اکر به فرمان قرص الحسنه در قران و خداوند توجه نمی کنید لا اقل به سود سپرده های کشورهای پیشرفته که کمتر از نیم درصد در سال است توجه کنید و چاپ ریال وبالا بردن حجم ریال در کشور را که باعث تورم و کرانی است و حکم دزدی از جیب مردم است و قدرت خرید مردم را کاهش می دهد پایان دهید ٫ لطفا" بیام مرا به مقام رهبری ارسال تا ایشان ترتیب اثر دهد ٫ با تشکر .