کد خبر 376593

رئیس کل بانک مرکزی؛

لزوم برخورد قاطع با تخطی‌ از مقررات در شبکه بانکی کشور/ فروش اموال مازاد و شرکت‌های غیربانکی بانک‌ها در اولویت است

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار خود با مدیران حوزه معاونت نظارت بانک ضمن تشکر از اقدامات این حوزه و با تأکید بر ضرورت تقویت و ارتقای نظارت بر عملکرد شبکه بانکی کشور، از مدیران و کارکنان معاونت نظارت بانک مرکزی خواست که برای داشتن بانک‌هایی سالم، قانون‌مند، با استحکام مالی مناسب و در خدمت تأمین مالی نظام اقتصادی کشور و همچنین حفظ و ارتقای اعتماد عمومی به نظام پولی و بانکی کشور، تلاش و اهتمام خود را مضاعف نمایند.

به گزارش اقتصادآنلاین، همتی بر لزوم افزایش حساسیت و دقت در بررسی صلاحیت حرفه‌ای مدیران بانک‌ها تأکید کرده و افزود که با توجه به نقش و مختصات ویژه بانک‌ها صرفاً باید افرادی که از صلاحیت‌های فردی و حرفه‌ای مکفی برخوردارند، در بانک‌ها مسئولیت یابند و هیچ گونه مسامحه‌ای در این زمینه نباید صورت پذیرد. 
همتی نظارت و پیگیری فروش اموال مازاد و شرکت‌های غیربانکی بانک‌ها را از اولویت‌های کاری معاونت نظارت برشمرده و درخواست کرد در این زمینه از تمامی ابزارهای نظارتی و ضمانت‌ اجراهای مقرر در چارچوب قانون استفاده شود. در ادامه، تأکید شد آمار و مشخصات و جزئیات مربوط به پرونده‌های تسهیلات با مبالغ کلان به صورت سیستمی مورد پایش مستمر بانک مرکزی قرار گیرد.
رئیس‌کل بانک مرکزی بر لزوم اتخاذ تدابیر لازم برای کنترل تسهیلات‌دهی بانک‌هایی که از کفایت سرمایه لازم برخوردار نیستند و یا دارای اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی هستند و یا مطالبات غیرجاری بیش از حدود متعارف دارند، تأکید نمود. بحث نظارت بر سقف سهامداری بانک‌ها، کنترل هزینه‌های تبلیغاتی بانک‌ها، استخراج شاخص‌های رتبه‌بندی بانک‌ها و همچنین ضرورت بهره مندی معاونت نظارت از داده‌ها و اطلاعات بانک‌ها به صورت سیستمی از دیگر مواردی بود که مورد تأکید رئیس‌کل بانک مرکزی قرار گرفت. 
در ادامه، مدیران معاونت نظارت نیز به تبیین وضعیت شبکه بانکی کشور و اقدامات انجام شده طی یک سال اخیر پرداختند و نظرات و دیدگاه‌های خویش را برای تأمین مطالبات رئیس‌کل بیان نمودند. قرار شد از این پس جلسات مشابهی به صورت منظم برای هماهنگی‌های لازم با رویکرد ارتقای نظارت بانک مرکزی بر نظام پولی و بانکی کشور برگزار گردد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • دستان
  ۰ ۰

  درود بر اقای همتی.
  1.اقای همتی لطفا یکم دست از سر مکتب کنز بردارید دارید بازار را به رکود میکشانید.
  2.... اگر با همین حالات جلو برویم نهایتا در خوشبینانه ترین حالت ممکن خوشبینانه ترین حالت ممکن دلار را در مرز 11.500 تا شاید 9.500تومان نگاه دارید وگرنه برای چه ظریف برود فرانسه.
  3.اقای همتی شما مسئول برهم زدن تابع عرضه وتقاضا در بازار هستید و همچنین مسئول پاسخ گویی به عدم خرید سیفیجات کشاورزان.
  4.اقای همتی آوار این دیوار که خود ساخته اید بر روی سرخود خراب خواهد شد مثل رئیس بانک قبلی.

 • جواد
  ۰ ۰

  سلام افرینننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن به غیرت تو افرینننننننننننننننننننننننننننن به کار عمل تو