کد خبر 368664

معاون بانک مرکزی اعلام کرد:

جزئیات نحوه بخشش سود و جریمه طلبکاران بانکی/ چرا سود مرکب و جرایم تسهیلات بانکی بخشوده شد؟

معاون بانک مرکزی گفت: افرادی که بدهی غیرجاری به بانک ها دارند، تا پایان آبان می‌توانند به بانک ها مراجعه و درخواست خود را مبنی بر بخشش سود مرکب و جرایم تسهیلات بانکی ارائه نمایند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما؛ سید امیرحسین طیبی فرد در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: پس از انقلاب، بانکداری در کشورمان بر اساس قانون، اسلامی است و دستورالعمل ها، بخشنامه ها و مقررات بانک مرکزی با نظر فقیه مجتهد، تصویب می شود.

معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی، با اشاره به اینکه همیشه امکان تخلف از قاعده وجود دارد، افزود: بانک مرکزی بر اساس قاعده در سال ۸۶ فرمول ساده محاسبه سود را به بانک ها ابلاغ کرد که در آن تصریح شده کسب سود باید بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی باشد؛ در غیر این صورت مواردی که مورد شکایت قرار گیرد یا اگر گزارش شود، بانک مرکزی بررسی خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه بانک ها هم جزو واحدهای صنعتی و خدماتی کشور هستند، ادامه داد: ۹۰ درصد تامین مالی، توسط بانک ها انجام می شود؛ بنابراین نباید به بانک ها به عنوان دشمن اقتصاد نگاه کرد.

پایان آبان، آخرین مهلت ارایه درخواست بخشش سود مرکب و جرایم وام‌های معوق

طیبی فرد گفت: طرح حذف سود مرکب و بخشش جرایم بانکی، فرصتی برای بانک ها و گیرندگان تسهیلات است و تا پایان آبان کسانی که بدهی غیرجاری به بانک ها دارند می توانند به بانک ها مراجعه و درخواست خود را ارائه کنند و بانک مکلف است در مدت دو ماه با فرمول های بانک مرکزی، مانده بدهی گیرنده تسهیلات را بر اساس آخرین قرارداد قبل از یکم فروردین سال ۱۳۹۳ محاسبه و به مشتری اعلام کند و مشتری هم تا پایان بهمن مکلف است تسهیلات را نقداً تسویه کند.

وی افزود: اگر کسی نسبت به محاسبه شعبه بانک، معترض باشد می تواند در مرحله نخست، اعتراض خود را از طریق سرپرستی آن بانک و اگر مشکل حل نشد به بانک مرکزی مراجعه کند تا بررسی شود.

معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی با بیان اینکه متاسفانه مجلس شورای اسلامی در چند سال اخیر درباره تسهیلات گیرندگان، چند بار در قوانین متعدد از جمله قانون رفع موانع تولید و قوانین بودجه سالانه، بیشتر جانب متخلفان از ایفای دین را گرفت، گفت: نباید به گونه ای عمل شود که کسانی که به موقع، ادای دین کردند از کار خود پشیمان شوند.

طیبی‌فرد افزود: بانک ها در زمینه پرداخت و دریافت سود با سپرده گذاران و تسهیلات گیرندگان، یکسان رفتار می کنند.

وی اضافه کرد: اجرای طرح حذف سود مرکب و بخشش جرایم بانکی به نظام بانکی هزینه تحمیل می کند، اما چند فایده هم دارد و رئیس کل بانک مرکزی برای تحقق شعار امسال یعنی رونق تولید، با این طرح موافقت کرد.

چرا سود مرکب و جرایم تسهیلات بانکی بخشوده شد؟

همچنین محمدرضا پورابراهیمی نیز با اشاره به اینکه اساس قانون، عملیات بانکی بدون ربا است، گفت: به علت ضعف نظارتی بانک مرکزی در طول سال ها، رویکرد نظام بانکی از ضوابط و مقررات، جدا و به عملیات خارج از آن ضوابط تبدیل شده است.

وی درباره طرح بخشودگی سود مرکب و جرایم تسهیلات بانکی افزود: متاسفانه به علل مختلف در نحوه تسویه قراردادهایی که منجر به اخذ تسهیلات شده توسط افراد حقیقی یا حقوقی، به جای محاسبه سودی که در قراردادها آمده است این قراردادها به علت تمدید که اتفاق می افتد شامل هم سود و هم جرایم بود و مجموعه این دو مورد با اصل قرارداد جمع می شد و سود و جریمه به آن تعلق می گرفت.

به گفته پورابراهیمی، محاسبات ما نشان می دهد اگر به این روش عمل کنیم، در بازه زمانی پنج ساله در برخی موارد، این تسهیلات به چهار برابر تعهدات وام گیرنده تبدیل می شد که مشکلاتی را برای پرداخت فعالان اقتصادی ایجاد می کرد و هم مشکل شرعی و دینی ایجاد می‌شود؛ بر همین اساس، در اصلاحیه بودجه سال ۹۷ و در قانون بودجه، این موضوع دیده؛ اما نهایی نشد سپس بعد از همکاری بانک مرکزی، در کمیسیون و در صحن علنی مجلس با رای قاطع، تصویب و نهایی شد.

وی تصریح کرد: اساس قانون،عملیات بانکی بدون رباست اما در اجرا به گونه دیگری عمل می شود.

پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به طرح حذف سود مرکب و بخشش جرایم بانکی، گفت: سقف این موضوع، دو میلیارد تومان برای اشخاص حقوقی و ۵۰۰ میلیون تومان برای اشخاص حقیقی است، اعتقاد ما این بود که این مبلغ باید بیشتر شود.

وی افزود: نباید قانونی بنویسیم که خوش حساب های بانکی را تنبیه کنیم به همین علت پیشنهاد دادیم بانک مرکزی مشوق هایی را برای خوش حسابان، تعریف و پس از تصویب شورای پول و اعتبار، آن را عملیاتی کند اما بانک مرکزی مخالف بود.

پورابراهیمی گفت: مجلس بارها مشکلات مربوط به افزایش سرمایه نظام بانکی و مانند آن را بررسی و حل کرده است.

وی افزود: با همکاری خوبی که میان مجلس و دولت و بانک مرکزی انجام شد امیدواریم اجرای این طرح، آغاز حرکت مطلوبی در اقتصاد کشورمان باشد و این حرکت، حرکت قابل قبولی است و از بانک مرکزی تشکر می کنیم.

مجلس فقط به فکر بدهکاران بانکی است

یاسر مرادی کارشناس مسائل حقوقی بانکی نیز در ارتباط تصویری با این برنامه با اشاره به اینکه تسهیلات گیرندگان باید در موعد مقرر اقساط خود را پرداخت کنند، گفت: افرادی که به عللی نمی توانند اقساط را پرداخت کنند، درخواست امهال می دهند و قانون عملیات بانکی بدون ربا در خصوص ارائه تسهیلات مبتنی بر اصول اسلامی، عقودی را تعریف کرده اما این قانون درباره امهال مطالبات، ساکت و هیچ ساز و کار حقوقی و یا قانونی را تعریف نکرده است.

وی ادامه داد: بانک مرکزی در سال ۹۱ در بخشنامه ای، عقود خرید دین، سلف و اجاره به شرط تملیک را برای امهال مطالبات، تعیین و به شبکه بانکی ابلاغ کرد، این موضوع از آنجا که ساز و کار مشخصی نداشت بانک ها هر کدام برای امهال مطالبات شیوه متفاوتی را در پیش گرفتند که بسیاری درست و برخی هم نادرست بود اما مصوبه اخیر مجلس همه چیز را به قرارداد اولیه سال ۹۳ بر می گرداند.

مرادی افزود: مجلس به این علت که ممکن است برخی بانک ها تخلف کرده باشند و ربح مرکب گرفته باشند همه قراردادهای جدید و تسهیلات جدید را باطل کرده است. این چه مبنای حقوقی و فقهی دارد؟ و آیا این موضوع در صلاحیت مقنن است یا قوه قضاییه؟

وی با بیان اینکه متاسفانه مجلس شورای اسلامی فقط به فکر بدهکاران بانکی است، گفت: مجلس چرا طرح هایی را ارائه نمی کند که به نفع افراد خوش حساب بانکی باشد؟

عبدالوهاب سهل آبادی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران هم گفت: اوایل سال، رؤسای سه قوه در ارتباط با مسائل بانکی مصوباتی داشتند که بانک مرکزی و بانک ها نپذیرفتند اما با رویکرد قبلی بانک ها، افراد زیادی صدمه دیدند.

وی ادامه داد: ۴۴ تا ۴۵ درصد سود برای تسویه بدهی برخی تسهیلات پرداخت کردیم. انتظار داریم در شرایط کنونی، تولیدکنندگان امنیت داشته باشند اما بانک ها به تولیدکنندگان، امنیت کافی نمی دهند و حتی در محاسبات تسویه حساب ها، دچار مشکل هستند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • nazanin26zahedan
  ۶ ۱

  متاسفانه مجددا بانکها با لابی ههای قوی که در شورای نگهبان و مجمع مصلحت نظام داردند این طرح مجلس را هم مانند طرح های قبلی رد می کنند و میمانند مردم بدبخت و نزول های زیادی که باید به بانک بدهند. ضمنا اگر کسی توان پرداخت اقساط را داشت نمی گذاشت تا اموالش مصادره شود. در پس به کارشناس آقای مرادی باید گفت قراردادی ک از اساس مخالف نصح صریح قرآن است باطل است.

 • حسین
  ۶ ۴

  لطفا شورای نگهبان قانون حذف سود روی سود که مرکب میشه وجریمه را تصویب بکنه تا ما از این.قانون بهر مند شویم ولی اگر تصویب نکرد مهلومه خبری از دین اسلام نیست

 • ناشناس
  ۸ ۴

  سلام اگه قانون بخشش سود مرکب وجریمه اجرایی بشه همه بدهکاران نجات پیدا کرده اند ودولت به پول وسود خودش میرسه دیگه نزول خوردن بانگها معنی نداره توی کشور اسلامی اگه ادعا داریم مسلمانیم

 • زهرا
  ۷ ۰

  سلام ما دقیقا چنین مشکلی داریم پدرم وام برای تولید گرفته و کارگاه تولیدی زده ولی از آنجا که به کسادی خورد در باز پرداخت وام به مشکل خورده گر چه با این حال پرداخت کرده ولی چون دیر پرداخت کرده بابت دیر کرد محاسبه شده انشالا که قانون بخشودگی جرائم و سود مرکب اجرا بشه تا ما هم نجات پیدا کنیم در ضمن مگر سود مرکب به گفته معاون بانک مرکزی غیر قانونی نیست پس چرا باز هم با ما دوباره محاسبه می کنند از کجا باید پیگیری کنیم!

  • ربانی
   ۲ ۱

   بالاخره مجمع تشخیص بخشودگی جرائم بانکی تولید کنندگان را تصویب کرد

 • علی خسروی
  ۵ ۱

  سلام والا ما هرروز میریم بانک میگه بخشنامه نیومده
  خیلی جالبه اگه الان سود وام رو زیاد میکردن الان بخشنامه اتوماتیک اجرایی میشد

 • ناشناس
  ۱۳ ۰

  شامل کدوم بانک ها میشه ...

  • رضا
   ۱ ۲

   ممنونم که کسانی که نظر دادند ،نمایندگان بهترین مصوبه جهت رونق اقتصاد و کمک به بدهکاران خرد بانکی صادر نمودند بدهکارانی که بخاطر مبلغ ناچیزی و اوضاع بد اقتصادی چک آنها برگشت خورد و حتی به زندان رقتند و ...اگر مصوبه زود به اجرا رسد و پشتوانه اجرایی و نظارتی داشته باشد افراد زیادی را از ورشکستگی نجات میدهد.

  • احمد
   ۱ ۱

   تروخدا بفرمایید از کی این بخشنامه قابل اجراست

 • رضا
  ۱ ۰

  ممنونم که کسانی که نظر دادند ،نمایندگان بهترین مصوبه جهت رونق اقتصاد و کمک به بدهکاران خرد بانکی صادر نمودند بدهکارانی که بخاطر مبلغ ناچیزی و اوضاع بد اقتصادی چک آنها برگشت خورد و حتی به زندان رقتند و ...اگر مصوبه زود به اجرا رسد و پشتوانه اجرایی و نظارتی داشته باشد افراد زیادی را از ورشکستگی نجات میدهد.

 • محمود
  ۳ ۰

  با سلام درشهرستانهای تبریز وتیکمداش بانک ها چرا بخشش وامهارا علمی نمی کنند

 • افشین
  ۲ ۰

  باسلام لطفا دقیقا بگین از کی اجرایی میشه ایا بانک پاسارگاد روهم شامل میشه بدهکار بانکم زندگیم بستگی به اجرای این قانون داره

 • عباس جافری
  ۴ ۰

  متاسفانه وقتی بنفع مردم باشد داد مخالفان بسیار بلند می شود ، امان،ومصوبها بصوردستی و پای پیاده برای اجرا فرستاده می شود ولی برعکس بصورت چندرسانه ای وبانکها هم به مردم خواهند گفت که دیشب مگر از صداوسیما نشنیدی،برای خودم ومردمم متاسفم

 • بدهکار تولید کننده
  ۸ ۰

  با سلام
  متاسفانه بانک ها دارند از طولانی شدن روند تایید شورای نگهبان سو استفاده می کنند و شروع کردند به اقدام سریع مزایده گذاشتن اموال بدهکاران تا قبل ازتصویب شورای گهبان و مشمول بخشش سود مرکب شدن بدهکاران تولید بتوانند به سود های 50 درصدی خود برسند
  احسنت به این دینداری مملکت اسلامی
  شعارحفظ حرمت خون شهدا و نخوردن نزول فقط مال مردم است و برای بانک ها مصرف ندارد
  تعلل پشت تعلل

 • ليلا
  ۲ ۲

  شامل بانك ملي ميشه؟

 • خسروی
  ۱ ۰

  تو رو خدا یکی بگه این شورای نگهبان مگه عالم دینی نیستند ؟ عملکردشان با دین هیچ سنخیتی ندارد . بیشتر شبیه وکلای بانک ها هستند که غرق در ربا شده اند و جان مردم را به لبشان رسانده اند

 • علی
  ۱ ۰

  بعضی بانکها مثل مسکن بنر زدن اجاره هم میکنن اما بعضی بانکها مثل تجارت توجهی ندارن خوردن ربا را حلال میدانن چه افرادی نابود میشن که یک عده ای پول فر بخورند اشکم گنده کنن

 • رسول
  ۲ ۰

  سلام و عرض تشکر بابت تصویب چنین لایحه ای
  اما بزرگواران سال گذشته رفتیم پست بانک گفتند این مصوبه شامل این بانک نمیشه و امسال هم همینو میگن .
  چرا؟
  تو سایت خانه ملت نوشته مشمول پست بانک میشه
  لطفا پیگیری...

 • رشید
  ۰ ۰

  سلام من از بهزیستی وام گرفتم تو پرداخت دچار مشکل شدم ده میلیون برداشتم ۵۵۰۰ پرداخت کردم ولی مگن این پولی که پرداخت کردی سود وام وام ۴ درصد مگه این همه سود میاد روش یه راهی نشان بدین بیچاره شدم بخدا

 • اكبراسماعيلي
  ۲ ۰

  بانك ها پدر توليد كنندها را دراورده اند بخدا قسم من از بازاراذاد پول گرفتم خيلي بهتراز وام بانك هااست 200 ميليون ازبانك انصار گرفتم 170 ميليون دادم 600 ميليون ديگر طلب مي نمايد واجراع كشيده .سود درقرارداد 38 درصد ولي با حسابي كه مي كنند بالاي 90 درصد مي شود هركجاهم شكايت كردم كسي جواب گو نيست .دادگاه هاهم طرف انهارا مي گيرند متوجه شدم كه مي خواهند مردم نابود وبدهكار بكنند خدا بفرياد مردم برسد توليد كننده نابود شده مثل خودمن .شوراي نگهبان هم طرفدار بانكها هستند به دليل اينك خيلي ها پولهاي زيادي را بدون زحمت بدست اوردن ودربانكها گذاشتند وسودپولها درجيب انها مي رود هيچ وقت نمي ايند بانك را محكوم بكنند .وسلام

 • مظاهرمحمدی
  ۱ ۰

  سال.۹۱دومرحله وام.گرفتم.که.کلآبه.مبلغ شانزده میلیون.پانصدتومان می.باشد که.باتوجه نسبت.به.بخشیودگی جرایم.اولی باغداری بود بانک کشاورزی بادریافت ۱۲میلیون.تومان تسویه کردم.واصل.تهسیلات ۹میلیون.پانصدتومان بوده ۰ ادامه صففه.دوم

 • علب
  ۲ ۰

  سلام مادرم از بانک سپه وام تعمیرات گرفتن من ضامنم ایشان فوت شدن ایا راهی برا عدم پرداخت سودش هست یانه ممنون از راهنماییتان

 • m
  ۰ ۰

  ...من رفتم بانک میگم میخوام کل واممو تسویه کنم از سال 93, میگه که نمیشه اقا,برو برو خونت, سریعتر اقساطت را بریز که سندت را گذاشتیم اجرا

 • ناشناس
  ۰ ۱

  سلام -من سال92از بانک ملت درتبریز مبلغ 40میلیون تومان وام گرفتم بیش از 30میلیون تومانشو همرا باسودش پرداخت کردم الان بانک ملت میگه سندرفته اجرا آیا بخشودگی شامل سود وجرایم وام من میشه یانه؟ ممنونم جواب بدین

 • سلمان پایدار
  ۱ ۰

  با سلام من سال 93 وام گرفتم هنوز امکان ندارم بقیه وام پراخت کنم با این وام من چه جوری بخشودگی مشود

 • زمینه وظیفه
  ۰ ۰

  باسلام من وام گرفتم سال 94 ویا 95 بانک ملت تبریز اون زمان من خونه قالی بافی کار می کنم ولی الان مریض هستم امکان ندارم وام پرداخت کنم چون دارور خودره مریض هستم

 • سلمان پایدار
  ۱ ۰

  بانک ملت تبریز شعبه ارک وام 93 تاریخ

 • مسیب بیگناه خورشیدی از مازندران روستایخورشید
  ۰ ۰

  در بانک کشاورزی وام معوق درارم وام خسارت سیل که از طرف استاندای وشیلات برای لایروبی ابند دم که از سیل خسارت دید وامی توانیم بچه مآهی پروش دهم چند نفر بی کار شدند من که اصل وام را برابر دستور بانک مرکزی میدهم چرا بانک میگوید هم فیلم وسرکاری است دولت دورغ میگویند هر گجا فکر میکنید رفتم همه در دوغ میگوید ای خانه شما مورچه داره نه ندار چرا با حرف هیچکس را نکاه نمی کند قدیم ارباب اکنون ارباب بانکی نفرین رهبر و شهیدان بر مسول بی مسولیت چرا حرف آقا جان در بار اشتقال زایی کوش نمی کونید

 • علی
  ۰ ۱

  بانکها با ربایی که می گیرند ملت را بدبخت کرده اند

 • مهدی ایرانمنش
  ۱ ۰

  اگربانک مسکن بابت تسیهلاتی که بدهکارنپرداخته وبانک قسمتی ازملک راتملیک نموده ایاشامل بخشودگی جرایم میباشد

 • ذبیح الله دالوند
  ۰ ۰

  بانکداری ایران ربا خاری نوزول درنوزول هست سودچهاردرصد به بیست درصد سود جریمه دیرکرد کارموزد حساب کردم چهل درصدشد وام روستای مسکن ده میلون شده بیستو چهار میلون دربانک ملی مرکزی خرم اباد کسی بخشنامه صادر میکنید کسی خریدار نیست پسمردم ازاری سرکیسه کردن مردم هست

 • نورالهی
  ۰ ۰

  با سلام ایا سال ۹۹ بانک تجترت بخشودکی راتمدید میکند یانه بخدا نداریم تاخیروجریمه وسود وام رابدهیم لطفا راهنما یی کنید

 • بهاری
  ۰ ۰

  از مسولین خواهشمندم به بانک ها رسیدگی کنن