کد خبر 337628

از سوی بانک مرکزی منتشر شد؛

اعلام جزییات تغییر قیمت ۱۲گروه کالا و خدمات/ ۱۷.۵درصد رشد تورم در ۶ماهه ابتدایی سال

بررسی‌ها حاکی از آن است که نرخ تورم در شش ماه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد ۱۷.۵ درصدی روبرو بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین ، آخرین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که شاخص بهای کالا‌های و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در شـهریورماه سال ۹۷ به عدد ۱۴۱.۹ رسید که نسبت به ماه قبل با رشد ۶.۱ درصدی روبرو بوده است.

آمار‌ها حاکی از آن است که شاخص بهای کالا‌های و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران (نرخ تورم) نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد ۳۱.۴ درصدی داشته است.

لازم به ذکر است که نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به شهریور ۹۷ نسبت به مدت به مشابه سال قبل با رشد ۱۳.۵ درصدی روبرو شده است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که نرخ تورم در شش ماه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد ۱۷.۵ درصدی مواجه شده است.

خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها

شاخص بهای گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در شهریورماه سال ۹۷ نسبت به ماه قبل با ۶.۴ درصد افزایش روبرو شد به طوریکه این افزایش بیشتر ناشی از بالا رفتن شاخص بهای تعدادی از اقلام و گروه‌ها مانند گوشت دام معادل ۸.۵ درصد، سبزی‌های تازه ۱۵.۹ درصد، میوه‌های درختی به جز مرکبات (به جز سیب درختی و هلو) ۱۲.۶ درصد، مرکبات (به جز لیموترش) ۱۱.۵ درصد، لبنیات و تخم پرندگان ۶ درصد، خشکبار ۱۶.۵ درصد، انواع برنج ۳.۸ درصد، آشامیدنی‌ها ۸.۷ درصد، قند، شکر، مربا، عسل، شکلات و محصولات قنادی ۸.۲ درصد، ماهی و حیوانات دریایی ۱۱ درصد، گوشت مرغ ۲.۲ درصد، رب گوجه فرنگی ۲۴.۹ درصد، روغـن‌ها و چربی‌ها ۴.۷ درصد، بیسکویت، کیک و شیرینی خشک ۴.۵ درصد، حبوب ۳.۴ درصد، نمک و ادویه، سس‌ها و چاشنی‌ها و ترکیبات خوراکی ۵.۲ درصد، فرآورده‌های گوشت ۸.۹ درصد و سایر فرآورده‌های غلات ۲.۵ درصد بوده است.

در ماه مورد بررسی شاخص بهای برخی از اقلام و گروه‌ها مانند سیب درختی معادل ۶.۴ درصد، خیار ۵.۶ درصد، میوه‌های جالیزی ۲.۸ درصد، هلو ۰.۸ درصد و لیموترش ۱.۳ درصد کاهش یافت.

در مقایسه با ماه مشابه سال قبل شاخص بهای گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها معادل ۴۶.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این گروه شاخص بهای گروه خوراکی‌ها معادل ۴۶.۸ درصد و گروه آشامیدنی‌ها ۴۰.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته است.

دخانیات

در ماه مورد بررسی، شاخص بهای گروه دخانیات نسبت به ماه قبل معادل ۵.۱ درصد افزایش یافت. این افزایش ناشی از بالا رفتن شاخص بهای انواع سیگار خارجی معادل ۴ درصد و انواع سیگار ایرانی ۷.۳ درصد بوده است.

لازم به ذکر است که این شاخص در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته معادل ۱۲۵.۶ درصد افزایش داشته است.

پوشاک و کفش

شاخص بهای گروه پوشاک و کفش در شهریورماه سال ۹۷، نسبت به ماه قبل معادل ۷.۵ درصد افزایش داشت به طوریکه این افزایش بیشتر ناشی از بالا رفتن شاخص بهای گروه‌های پوشاک آماده معادل ۵.۷ درصد، انواع کفش ۱۲.۲ درصد، پارچه برای تهیه پوشاک ۱۲.۴ درصد و اجرت دوخت و شستشوی لباس ۲.۷ درصد بوده است.

در ماه مورد بررسی نسبت به ماه مشابه سال قبل شاخص بهای گروه پوشاک و کفش معادل ۲۸.۱ درصد افزایش داشته است. همچنین شاخص بهای گروه پوشاک و کفش پس از حذف نوسانات فصلی نسبت به ماه قبل ۷.۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت‌ها

شاخص بهای مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت‌ها در شهریورماه ۱۳۹۷، نسبت به ماه قبل با افزایش ۱.۵ درصدی همراه بوده است به طوریکه این افزایش در اثر بالا رفتن شاخص بهای گروه‌های "ارزش اجاری مسکن شخصی" و "اجاره بهای مسکن غیرشخصی" هـر یک معادل ۱.۴ درصد و تعمیرات و خدمات ساختمانی ۵ درصد بوده است. لازم به ذکر است که شاخص بهای گروه مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت‌ها در مقایسه با ماه مشابه سال قبل معادل ۱۲.۳ درصد افزایش داشته است.

اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه

شاخص بهای گروه اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه در ماه مورد بررسی، نسبت به ماه قبل معادل ۱۱.۹ درصد افزایش داشت.

همچنین این افزایش ناشی از بالارفتن شاخص بهای گروه‌های وسایل خانگی معادل ۱۶.۹ درصد، ظروف و لوازم آشپزخانه ۱۴ درصد، مبلمان، اثاث، فرش و انواع کفپوش ۸.۳ درصد، کالا‌ها و خدمات مورد استفاده در خانه و خدمات خانگی ۵.۹ درصد، منسوجات مورد استفاده در خانه ۱۵ درصد و ابزار و وسایل برای خانه ۲۰.۳ درصد بوده است.

در ماه مورد بررسی نسبت به ماه مشابه سال قبل شاخص بهای گروه اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه معادل ۵۲.۶ درصد افزایش داشته است.

بهداشت و درمان

در زمینه شاخص بهای گروه بهداشت و درمان در شهریورماه ۱۳۹۷، نسبت به ماه قبل افزایش ۲.۹ درصدی دیده می‌شود به طوریکه این افزایش در اثر بالا رفتن شاخص بهای گروه‌های دارو، لوازم و مواد طبی و درمانی معادل ۵.۸ درصد، خدمات پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی ۲.۵ درصد و هزینه‌های بیمارستانی ۰.۴ درصد بوده است.

همچنین شاخص بهای گروه بهداشت و درمان در مقایسه با ماه مشابه سال قبل معادل ۱۷.۱ درصد افزایش داشته است.

حمل و نقل

شاخص بهای گروه حمل و نقل در ماه مورد گزارش، نسبت به ماه قبل معادل ۱۴.۶ درصد افزایش یافته است و این افزایش ناشی از بالا رفتن شاخص بهای گروه‌های وسایل نقلیه شخصی معادل ۲۵.۶ درصد، تعمیرات و سوخت وسایل نقلیه شخصی ۸.۴ درصد و هزینه‌های رفت و آمد ۶.۶ درصد بوده است.

لازم به ذکر است که در شهریورماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه مشابه سال قبل شاخص بهای گروه حمل و نقل معادل ۵۴.۹ درصد افزایش داشته است.

ارتباطات

شاخص بهای گروه ارتباطات در شهریورماه ۱۳۹۷، نسبت به ماه قبل معادل ۱۵.۱ درصد و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل معادل ۴۳.۲ درصد افزایش داشته است.

تفریح و امور فرهنگی

شاخص بهای گروه تفریح و امور فرهنگی در شهریورماه سال ۹۷ نسبت به ماه قبل معادل ۱۵.۱ درصد افزایش یافت. تحصیلدر شهریورماه ۱۳۹۷، شاخص بهای گروه تحصیل نسبت به ماه قبل معادل ۰.۶ درصد افزایش داشت.

رستوران و هتل

در ماه مورد گزارش، شاخص بهای گروه رستوران و هتل نسبت به ماه قبل معادل ۶.۸ درصد افزایش یافت.

کالا‌ها و خدمات متفرقه

در شهریورماه ۱۳۹۷، شاخص بهای گروه کالا‌ها و خدمات متفرقه نسبت به ماه قبل با افزایشی معادل ۹.۲ درصد مواجه شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر