کد خبر 302541

کنترل نرخ آزاد ارز؛

پیمان‌سپاری ارزی با دستور قابل اجرا نیست/ پتروشیمی‌ها ارز صادراتی را به نیما نمی‌آورند

یک اقتصاددان با بیان اینکه اجرای پیمان‌سپاری ارزی، به شکل دستوری امکان‌پذیر نیست، گفت: نرخ آزاد ارز باید کنترل شود.

تیمور رحمانی در برنامه تلویزیونی با موضوع راهکار مناسب برای بازگشت ارز صادراتی گفت: دولت باید اقداماتی انجام دهد تا نرخ آزاد ارز را کنترل کند و نباید اختلافات نرخ ارز زیاد باشد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما،وی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده درباره بازگشت ارز صادراتی افزود: دیر اقدام شده و حل مسئله هم سخت شده است.

این اقتصاددان، با بیان اینکه پیمان سپاری ارزی به شکل دستوری دشوار است و توفیق چندانی نخواهد داشت، گفت: دولت باید انتظارات نرخ ارز را کنترل کند اما این کار به شکل دستور، امکان‌پذیر نیست.

فعالان اقتصادی نباید به راه خلاف کشیده شوند

بهرام شکوری عضو اتاق بازرگانی ایران دیگر مهمان برنامه هم گفت: مسیری که درباره ارز و بازگشت ارز صادراتی رفتیم اشتباه بود.

وی با اشاره به سابقه بحث ارزی از زمان نخست وزیری موسوی و ریاست جمهوری هاشمی گفت: زیرساخت های بحث ارزی آماده نبود.

شکوری با اشاره به اینکه فعالان اقتصادی دنبال راهی هستند تا بیشتر متضرر نشوند، گفت: دولت باید اقداماتی انجام دهد تا فعالان اقتصادی ضرر ندهند.

وی گفت: دل نگرانی دولت این است که اگر ارز برنگردد، دچار بحران شود اما نباید با اقداماتی فعالان اقتصادی را وادار به راه های خلاف کند.

شکوری با اشاره به اختلاف فاحش قیمت ارز در کشور افزود: دولت باید ارز را تک نرخی کند.

پتروشیمی‌ها ارز صادراتی را به نیما نمی‌آورند

همچنین هدایت اله خادمی - عضو کمیسیون انرژی مجلس هم دیگر مهمان برنامه گفت: پتروشیمی ها از رانت استفاده می کنند؛ اما ارز صادراتی خود را وارد سامانه نیما نمی کنند.

وی با اشاره به تامین خوراک ارزان برای پتروشیمی ها تاکید کرد: نباید پتروشیمی ها از رانت استفاده کنند.

خادمی افزود: پتروشیمی ها سودده هستند و باید در این شرایط به کمک اقتصاد کشور بیایند نه اینکه با استفاده از رانت به اقتصاد کشور لطمه بزنند.

از رانت استفاده نمی‌کنیم

احمد مهدوی، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفتگوی تلفنی با اشاره به مشکلات صنعت پتروشیمی و در جواب استفاده رانتی پتروسیمی ها گفت: استفاده پتروشیمی ها از رانت با واقعیت تطابق ندارد.

مهدوی افزود: پتروشیمی های کشور هیچ نیازی به رانت و خوراک ارزان ندارند اما حرف اصلی فعالان این حوزه مقایسه آنها با کشورهای تولید کننده خوراک در دنیاست.

وی با رد این مطلب که گفته می شود ارز پتروشیمی در سامانه نیما عرضه نشده است، افزود: پتروشیمی ها ارز حاصل از فعالیت های صادراتی خود را به سامانه نیما واریز کرده اند.

مهدوی گفت: پتروشیمی ها بیش از 70 درصد ارز صادراتی خود را وارد سامانه نیما کرده اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر