کد خبر 170359
اولویت‌های جدید وام بانکی کدامند؟

عملکرد ۸ ماهه تسهیلاتی بانک‌ها

تسهیلات پرداخت شده بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری در پایان آبان ماه امسال به رقم ۵۲۴۸,۷ هزار میلیارد ریال رسید که این میزان در پایان اسفندماه سال گذشته، ۴۳۶۲.۸ هزار میلیارد ریال بود.

بررسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی از وضعیت مانده تسهیلات اعطایی بانک ها و موسسات اعتباری به تفکیک عقود اسلامی در پایان آبان ماه سال جاری نشان می دهد که مشارکت مدنی با ۴۲,۶ درصد و فروش اقساطی با ۲۴.۱ درصد؛ دو قلم عمده تسهیلات بانک ها در ماه دوم پاییز امسال بوده است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا، بر پایه این گزارش،‌ در این ماه بانک ها و موسسات اعتباری ۸۴۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش هایی مانند قرض الحسنه، مضاربه، سلف، مشارکت مدنی، جعاله، فروش اقساطی، مرابحه، استصناع، اجاره به شرط تملیک، مشارکت حقوقی، سرمایه گذاری مستقیم و سایر پرداخت کرده اند.

مقایسه عملکرد تسهیلاتی بانک ها در پایان ماه هشتم پاییز امسال نشان می دهد که تسهیلات پرداختی به نسبت ۷۲۹۲,۷ هزار میلیارد ریال پایان اسفندماه سال گذشته به میزان ۱۶.۳ درصد رشد یافته است.

نکته قابل توجه از تغییر در جدول پرداخت تسهیلات بانک ها در آبان ماه امسال، افزایش ۴۳,۶ درصدی تسهیلات مرابحه بانک ها است. در عین حال،‌ تسهیلات پرداخت شده در بخش مشارکت حقوقی ۲۳.۶ درصد و در فروش اقساطی نیز ۱۳.۷ درصد رشد داشته است.

در آبان ماه امسال ۱۲۵۹,۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک های تجاری پرداخت شد که بیشترین میزان آن یعنی ۴۲۸.۵ هزار میلیارد ریال در بخش مشارکت مدنی بوده است. با این حال، مشارکت حقوقی بانک ها در پایان آبان ماه امسال ۲۰۲.۳ درصد رشد یافت.

بانک های تخصصی نیز در پایان آبان ماه امسال ۱۹۷۱,۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده اند که ۸.۴ درصد رشد نشان می دهد. این میزان در پایان اسفندماه سال گذشته ۱۸۱۹.۵ هزار میلیارد ریال بوده است.

این گزارش می افزاید: در بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری در پایان آبان ماه امسال ۵۲۴۸,۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است. این میزان تسهیلات پرداخت شده در پایان اسفندماه سال گذشته ۴۳۶۲.۸ هزار میلیارد ریال بود.

تسهیلات پرداختی بانک ها در قالب سلف در این بخش ۴۱,۷ درصد کاهش یافته است. از آنسو تسهیلات فروش اقساطی ۴۴.۳ درصد، مرابحه ۴۰.۹ درصد و اجاره به شرط تملیک نیز ۳۵.۹ درصد رشد داشته است.

ارسال نظر

  • بی سواد
    ۰ ۰

    بهتر نبود تیتر مناسب تری میزدید مثلا : عملکرد 8 ماهه تسهیلات دهی بانکها به کارمندان خودشون