کد خبر 497435

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی خبر داد؛

عدم پذیرش تراکنش‌های بدون کد ملی از اوایل بهمن/ تلاش برای شناسایی هویت تراکنش‌های بانکی

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از عدم پذیرش تراکنش‌های بدون کد ملی یا شناسه ملی از اوایل بهمن ماه خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین، مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، با اشاره به این موضوع که برای اشخاص حقیقی، «کد ملی» و برای اشخاص حقوقی، «شناسه ملی» آنها، «کد شهاب» قلمداد می‌شود، تاکید کرد: از ۵ بهمن‌ماه امسال، تمام تراکنش‌های بدون کد شهاب در «ساتنا» برگشت می خورند. این اقدام تاثیری بر فعالیت مشتریانی که اطلاعات هویتی ایشان نزد بانکها و موسسات اعتباری موجود است، نخواهد داشت و صرفا حساب ها و تراکنش هایی را که فاقد شناسه ملی هستند را متاثر خواهد کرد.  

معاون فناوری‌های نوین این بانک درخصوص شناسایی هویت تراکنش‌های بانکی گفت: در راستای اجرای قانون از چند سال قبل به دنبال آن بودیم که از هویت تمام تراکنش‌های بانکی مطمئن شویم و بتوانیم از انجام تراکنش‌هایی که مشخص نیست به کدام شخص حقیقی یا حقوقی مربوطند جلوگیری کنیم و در این زمینه، تاکنون فعالیت‌ها و اقدامات زیادی به ویژه در تعامل با سازمان ثبت احوال، سازمان ثبت شرکت‌ها، وزارت کشور و سایر نهادهای ذی‌ربط انجام شده است.

وی با بیان اینکه با زحمات همکاران در شبکه بانکی مقدمات اجرای کامل قانون فراهم شده است، تصریح کرد: در صورتی که تراکنش‌ ساتنای هموطنان گرامی برگشت داده شد، می‌توانند مشکل را از طریق بانک مبدا پیگیری و بانک موظف به راهنمایی و همکاری برای حل مشکل است.

محرمیان تاکید کرد: با توجه به مهلت طولانی که برای اجرای این قانون در نظر گرفته شده بود، زمان تعیین شده تمدید نخواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علی
  ۰ ۰

  مگر تا حالا بدون کد ملی امکان انجام تراکنش مالی وجود
  داشته.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  امیدوارم موفق باشید ولی زودتر از شما اون پول بیت المال خورها اقدام جدیدی خواهند کرد خدا فقط جوابشان را باید دهد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  امیدوارم مسئولین درستکار بتوانند دست بقیه را رو کنند و جلویشان موفق باشند این مردم گناه دارند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به نظر من افرادی غیروابسته به شهر و ناشناس باید انجام بده تو یک شهر دستداندرکاران باهم می خورند. ممنون از پی گیری های مسئولین جدید