کد خبر 473984

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

فروش۳۳۰میلیارد تومانی اوراق بدهی/ یک گام دیگر به سوی باتلاق پولی شدن کسری بودجه

بیستمین مرحله فروش اوراق بدهی با ثبت یک آمار مأیوس کننده دیگر به پایان رسید. فروش ۳۳۰ میلیارد تومانی و مشارکت تنها یک بانک نمی‌تواند آمار دلگرم‌کننده‌ای برای کارشناسان باشد. این در حالی است که برآوردها نشان می‌دهد دولت باید تا پایان سال هفته‌ای ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی بفروشد تا از پولی شدن کسری بودجه جلوگیری شود.

اقتصاد آنلاین-علی کریمی؛ نگرانی از کسری بودجه و نحوه پوشش آن، عصر سه‌شنبه‌ها را برای بسیاری از کارشناسان دلهره‌آور کرده‌است. نگاه‌ها به سایت بانک مرکزی خیره شده و منتظر اعلام نتایج میزان فروش هفتگی اوراق بدهی دولت هستند. این هفته نیز ناامیدکننده بود؛ تنها 330 میلیارد اوراق بدهی به فروش رسید!!

این میزان فروش اوراق بدهی، کم‌ترین میزان فروش اوراق بدهی پس از هفته گذشته‌ محسوب می‌شود. هفته گذشته عدم مشارکت بانک‌ها و اختلال در سامانه معاملاتی فرابورس موجب شد تا برای اولین بار فروش اوراق بدهی به صفر برسد و این امید وجود داشت که این هفته آمار مناسبی از فروش اوراق بدهی ثبت شود که اینگونه نشد. در این هفته تنها یک بانک سفارش خریدی به ارزش 190 میلیارد تومان  ثبت کرد که وزارت اقتصاد با تمام آن موافقت کرد.

همچنین 140 میلیارد تومان از اوراق بدهی در بازار سرمایه توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد. این در حالی است که شش هزار و 710 میلیارد تومان اوراق بدهی در این مرحله عرضه شده‌بود؛ به بیان دیگر، کم‌تر از 5 درصد اوراق عرضه شده در این هفته به فروش رسید. جدول زیر اطلاعات اوراق فروش رفته در این مرحله را نشان می‌دهد:

12

طی چهار هفته گذشته تنها یک هزار و 710 میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش رسیده‌است. این در حالی است که برآوردها نشان می‌دهد برای جلوگیری از کسری شدن بودجه و تشدید تورم دولت باید به طور هفتگی 5 تا 6 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی بفروشد. بنابراین با ادامه این روند نمی‌توان امیدوار بود که گره‌کور کسری بودجه امسال به این راحتی باز شود.

بیست‌ و یکمین مرحله فروش اوراق بدهی دولتی هفته آینده با عرضه شش هزار و 350 میلیارد تومان اوراق بدهی ادامه می‌یابد. تمام اوراق عرضه شده در این مرحله مربوط به اوراق فروش نرفته مراحل قبلی است. جدول زیر مشخصات اوراق عرضه شده هفته آینده را نشان می‌دهد:

676767

بیشتر بخوانید
ارسال نظر