کد خبر 455759

در مراسم رونمایی از نسخه الکترونیکی سفته و اعتبارات دیجیتال مطرح شد:

رویکرد اصلی وزارت اقتصاد، توسعه اقتصاد هوشمند است/ شکل گیری اقتصاد هوشمند، از تخریب محیط زیست جلوگیری می‌کند

وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی از نسخه الکترونیکی سفته و تسهیلات و اعتبارات دیجیتال گفت: باید خدمات الکترونیکی سفته، برات، تسهیلات و خدماتی که در حال حاضر مرتبط با اعتبارات و تسهیلات کرونا است و توسط بانک ملی ارائه می‌شود را می‌توان در آینده ای نزدیک به تمامی‌بانک ها و برای همه تسهیلات و اعتبارات تعمیم داد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از "نسخه الکترونیکی سفته" و "تسهیلات و اعتبارات دیجیتال" در محل وزارت اقتصاد گفت: اقتصاد هوشمند با هدف شتاب بخشی به پیشرف اقتصادی کشور، یکی از رویکردهای اصلی وزارت اقتصاد است، لذا از ابتدای شروع کار در وزارت اقتصاد، به دلیل عدم وجود بستر و تشکیلات لازم برای تحقق این مهم، دفتر فناوری اطلاعات را به "مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند" ارتقاء دادیم.

وی افزود: این دفتر تنها یک تشکیلات درون دستگاهی نیست بلکه در کنار کارکرد درون حوزه‌ای، یکسری اقدامات و کارکردهای فراگیر و ملی هم دارد که امروز رونمایی از این دو خدمت (نسخه الکترونیکی سفته و تسهیلات و اعتبارات دیجیتال) جلوه‌ای از کارکرد بیرونی تشکیلات مذکور است.

دژپسند تصریح کرد: همچنین تاسیس "شورای راهبری فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت اقتصاد" با عضویت معاونان وزیر و روسای سازمان‌های تابعه، گام مهم دیگری به منظور ایجاد یک فرآیند سیاست‌گذاری توسط مجموعه دست اندرکاران این وزارتخانه، برای راهبری اقتصاد هوشمند بود، خوشبختانه با این اقدام، فرآیندها و بسترها به شکلی مهیا گردید که ورود به اقتصاد هوشمند بطور جدی پیش رود.

وی خاطر نشان کرد: شیوع بیماری کرونا در کشور و محدودیت‌های مراجعات حضوری، فرصتی پیش روی قرار داد تا پروژه‌های اقتصاد هوشمند با سرعت بیشتری اجرایی شود.

وزیر اقتصاد و دارایی اضافه کرد: یک بحث مهم در موضوع "توسعه پایدار" استفاده بهینه از منابع از جمله حذف کاغذ از فرآیندها است؛ شکل گیری اقتصاد هوشمند، گامی‌بزرگ در همین مسیر و جلوگیری از تخریب محیط زیست محسوب می‌شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه "شکل متکامل پیاده سازی اقتصاد هوشمند، به حذف حضور فیزیکی پرسنل از فرآیند ها می‌انجامد"، تاکید کرد: این، البته به معنای حذف فرصت های شغلی نیست؛ بلکه به معنای جایگزینی مشاغل و قرار گرفتن انسان در مقام راهبری و ظرفیت سازی برای توسعه است.

وی عنوان داشت: وقتی ما در مورد مالیات، گمرک، بورس، بیمه و .. صحبت می‌کنیم؛ اینها همه بخش هایی از وزارت اقتصاد هستند که با هوشمندسازی، به صورت هسته هایی هوشمند در کنار هم قرار می‌گیرند و اتفاقا همدیگر را کامل می‌کنند و می‌توانند زمینه ساز تحقق اقتصاد هوشمند باشند.

دژپسند ادامه داد: با آزاد سازی سهام عدالت که با فرمان مقام معظم رهبری و همچنین تاکید رییس جمهور محترم صورت پذیرفت، توانستیم با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان مراجعه حضوری، در فرایند این آزاد سازی، احراز هویت را به صورت الکترونیکی، انجام دهیم و این تجربه مهم می‌تواند برای حوزه های دیگر بازار سرمایه نیز بکار رود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: باید خدمات الکترونیکی سفته، برات، تسهیلات و خدماتی که در حال حاضر مرتبط با اعتبارات و تسهیلات کرونا است و توسط بانک ملی ارائه می‌شود را در آینده‌ای نزدیک به تمامی ‌بانک‌ها و برای همه تسهیلات و اعتبارات تعمیم داد.

وی تصریح کرد: چنانچه فعالان اقتصادی احساس کنند، امور روزانه مرتبط با کسب و کار آنها از طریق الکترونیکی و بدون صرف هزینه و جابجایی فیزیکی قابل تحقق است، قطعا انرژی و فرصت بیشتری را برای انجام فعالیت‌های تولیدی در بنگاه اقتصادی خواهند داشت. این خود یکی از فواید اقتصاد هوشمند است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر