کد خبر 455759

در مراسم رونمایی از نسخه الکترونیکی سفته و اعتبارات دیجیتال مطرح شد:

رویکرد اصلی وزارت اقتصاد، توسعه اقتصاد هوشمند است/ شکل گیری اقتصاد هوشمند، از تخریب محیط زیست جلوگیری می‌کند

وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی از نسخه الکترونیکی سفته و تسهیلات و اعتبارات دیجیتال گفت: باید خدمات الکترونیکی سفته، برات، تسهیلات و خدماتی که در حال حاضر مرتبط با اعتبارات و تسهیلات کرونا است و توسط بانک ملی ارائه می‌شود را می‌توان در آینده ای نزدیک به تمامی‌بانک ها و برای همه تسهیلات و اعتبارات تعمیم داد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از "نسخه الکترونیکی سفته" و "تسهیلات و اعتبارات دیجیتال" در محل وزارت اقتصاد گفت: اقتصاد هوشمند با هدف شتاب بخشی به پیشرف اقتصادی کشور، یکی از رویکردهای اصلی وزارت اقتصاد است، لذا از ابتدای شروع کار در وزارت اقتصاد، به دلیل عدم وجود بستر و تشکیلات لازم برای تحقق این مهم، دفتر فناوری اطلاعات را به "مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند" ارتقاء دادیم.

وی افزود: این دفتر تنها یک تشکیلات درون دستگاهی نیست بلکه در کنار کارکرد درون حوزه‌ای، یکسری اقدامات و کارکردهای فراگیر و ملی هم دارد که امروز رونمایی از این دو خدمت (نسخه الکترونیکی سفته و تسهیلات و اعتبارات دیجیتال) جلوه‌ای از کارکرد بیرونی تشکیلات مذکور است.

دژپسند تصریح کرد: همچنین تاسیس "شورای راهبری فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت اقتصاد" با عضویت معاونان وزیر و روسای سازمان‌های تابعه، گام مهم دیگری به منظور ایجاد یک فرآیند سیاست‌گذاری توسط مجموعه دست اندرکاران این وزارتخانه، برای راهبری اقتصاد هوشمند بود، خوشبختانه با این اقدام، فرآیندها و بسترها به شکلی مهیا گردید که ورود به اقتصاد هوشمند بطور جدی پیش رود.

وی خاطر نشان کرد: شیوع بیماری کرونا در کشور و محدودیت‌های مراجعات حضوری، فرصتی پیش روی قرار داد تا پروژه‌های اقتصاد هوشمند با سرعت بیشتری اجرایی شود.

وزیر اقتصاد و دارایی اضافه کرد: یک بحث مهم در موضوع "توسعه پایدار" استفاده بهینه از منابع از جمله حذف کاغذ از فرآیندها است؛ شکل گیری اقتصاد هوشمند، گامی‌بزرگ در همین مسیر و جلوگیری از تخریب محیط زیست محسوب می‌شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه "شکل متکامل پیاده سازی اقتصاد هوشمند، به حذف حضور فیزیکی پرسنل از فرآیند ها می‌انجامد"، تاکید کرد: این، البته به معنای حذف فرصت های شغلی نیست؛ بلکه به معنای جایگزینی مشاغل و قرار گرفتن انسان در مقام راهبری و ظرفیت سازی برای توسعه است.

وی عنوان داشت: وقتی ما در مورد مالیات، گمرک، بورس، بیمه و .. صحبت می‌کنیم؛ اینها همه بخش هایی از وزارت اقتصاد هستند که با هوشمندسازی، به صورت هسته هایی هوشمند در کنار هم قرار می‌گیرند و اتفاقا همدیگر را کامل می‌کنند و می‌توانند زمینه ساز تحقق اقتصاد هوشمند باشند.

دژپسند ادامه داد: با آزاد سازی سهام عدالت که با فرمان مقام معظم رهبری و همچنین تاکید رییس جمهور محترم صورت پذیرفت، توانستیم با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان مراجعه حضوری، در فرایند این آزاد سازی، احراز هویت را به صورت الکترونیکی، انجام دهیم و این تجربه مهم می‌تواند برای حوزه های دیگر بازار سرمایه نیز بکار رود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: باید خدمات الکترونیکی سفته، برات، تسهیلات و خدماتی که در حال حاضر مرتبط با اعتبارات و تسهیلات کرونا است و توسط بانک ملی ارائه می‌شود را در آینده‌ای نزدیک به تمامی ‌بانک‌ها و برای همه تسهیلات و اعتبارات تعمیم داد.

وی تصریح کرد: چنانچه فعالان اقتصادی احساس کنند، امور روزانه مرتبط با کسب و کار آنها از طریق الکترونیکی و بدون صرف هزینه و جابجایی فیزیکی قابل تحقق است، قطعا انرژی و فرصت بیشتری را برای انجام فعالیت‌های تولیدی در بنگاه اقتصادی خواهند داشت. این خود یکی از فواید اقتصاد هوشمند است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری