کد خبر 478691
رییس هیئت مدیره انجمن سیب زمینی؛

گرانی سیب زمینی ارتباطی به کشاورزان ندارد

رحیم نیازی گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی تولید سیب زمینی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، رحیم نیازی رئیس هیئت مدیره انجمن سیب زمینی با اشاره به اینکه گرانی قیمت سیب زمینی ارتباطی به کشاورز ندارد، اظهار کرد: زمانیکه محصول از دست کشاورز خارج شود و بدست دلال و واسطه بیفتد، دیگر تولیدکننده نقشی ندارد و زحمت یکسال کشاورز نصیب عوامل توزیع می‌شود.

 وی از افزایش حداقل ۱۰ درصدی تولید سیب زمینی نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، امسال سال خوبی برای تولید محصولات کشاورزی از جمله سیب زمینی خواهیم داشت، اما آمار دقیقی از تولید نمی‌توان اعلام کرد.

نیازی با اشاره به اینکه حمایت از صادرات شعاری بیش نیست، بیان کرد: علی رغم شعار‌های متعدد مسئولان، اما رایزنان بازرگانی حمایتی ندارند که با این وجود صادرات رونق چندانی نخواهد داشت.

این مقام مسئول ادامه داد: کشور‌های خریدار سیب زمینی ایرانی همچون عراق در برخی مواقع به سبب حمایت از تولید داخل و ویروس کرونا، واردات سیب زمینی ایرانی را ممنوع می‌کنند که با این وجود کشاورز نمی‌تواند محصول خود را با قیمت منصفانه عرضه کند که جوابگوی هزینه‌های تولید باشد.

رئیس هیئت مدیره انجمن سیب زمینی در پایان متوسط قیمت هر کیلو سیب زمینی را یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۳۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون قیمت تمام شده تولید بالای ۲ هزار تومان است که مازاد تولید و کاهش صادرات از جمله دلایل افت قیمت محصول در بازار به شمار می‌رود.

ارسال نظر