کد خبر 469808

بر اساس آمار وزارت صمت؛

واردات کالاهای اساسی از نصف کمتر شد

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که واردات برنج، روغن خام و شکر به لحاظ وزنی در پنج ماهه اول سال گذشته به ترتیب حدود سه، ۲.۵ و چهار برابر واردات این کالاهای اساسی در مدت مشابه امسال بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بر اساس این آمار در سال جاری از بین چهار کالای اساسی که از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد می‌شود، تنها واردات گندم افزایش داشته است. به طوری که در پنج ماهه اول سال گذشته هیچ گندمی به کشور وارد نشده، اما در مدت مشابه امسال بیش از دو میلیون ۵۳۶ هزار تن گندم به کشور وارد شده است.

اما در این مدت واردات برنج، روغن و شکر کاهش چشمگیر داشته است. برای مثال واردات برنج با ۶۷.۵ درصد کاهش، از ۱۱۸ هزار و ۱۰۰ تن در پنج ماهه اول سال گذشته به ۳۸ هزار و ۴۰۰ تن در مدت مشابه امسال رسیده است.

همچنین در پنج ماهه اول امسال ۱۲۷ هزار و ۵۰۰تن روغن خام به کشور وارد شده که نسبت به واردات ۳۲۰ هزار و ۶۰۰ تن در مدت مشابه سال قبل ۶۰.۲ درصد کاهش داشته است.

در این میان واردات شکر بیشترین کاهش داشته، به طوری که در پنج ماهه اول سال ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۷۴۶ هزار و ۶۰۰ تن و ۱۸۶ هزار و ۷۰۰ تن شکر به کشور وارد شده است.

البته در حاشیه آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صمت ذکر شده که منظور از خرید کالاهای اساسی وارداتی، عملکرد واردات براساس مقدار تخلیه شده در هر یک از ماه‌های سال ۱۳۹۹صرف نظر از سال خرید است.

افزایش ۵۸ درصدی خرید گندم از سوی شرکت بازرگانی دولتی

با این حال خرید داخلی گندم از سوی شرکت بازگانی دولتی با ۵۷.۹ درصد افزایش از حدود هفت میلیون و ۴۸۲ هزار تن در پنج ماهه اول سال قبل به هشت میلیون و ۶۳ هزار تن در مدت مشابه امسال رسیده است.

خرید داخلی دانه‌های روغنی نیز با کاهش ۲.۲ درصدی در مدت مواجه شده، به‌طوری که در پنج ماهه اول امسال ۲۶۴ هزار و ۶۶۰ تن دانه روغنی در داخل از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شده است.

 

61741819

بیشتر بخوانید
ارسال نظر