کد خبر 466472

در سال گذشته:

صادرات مناطق آزاد به کمتر از یک میلیارد دلار رسید

عملکرد مناطق آزاد نشان می‌دهد سرمایه گذاری خارجی در سال ۹۸روند کاهشی داشته و به ۲۱۱میلیون دلار رسیده است و همچنین صادرات این مناطق نیز ۹۴۱میلیون دلار بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال مولد،  صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی از اهداف مناطق آزاد تجاری ترسیم شده که  در یک کلام باید سکوی صادراتی کشور باشند. در این زمینه نیز از معافیت های و مشوق های قانونی برخوردار هستند.

در سال اخیر به واسطه تشدید تحریم این مناطق نیز رونق و آبادانی چندانی را تجربه نکرده و برخی شاخص های عملکردی این مناطق نیز گویای این واقعیت است.

مهمترین مولفه، میزان سرمایه گذاری جذب شده داخلی و خارجی، صادرات، تعداد شاغلان و ارزش تولیدات هستند.

13990622000283_Test_NewPhotoFree

طبق گزارش وزارت اقتصاد میزان سرمایه گذاری داخلی این مناطق 10 هزار و 759 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال 97 رشد دارد.

ارزش سرمایه گذاری خارجی 211 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

ارزش تولیدات این مناطق در سال 98 بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان بوده که به دلیل نامشخص بودن وضعیت سال 97 نمی توان مقایسه آماری داشت اما به توجه به رکود و تشدید تحریم ها به نظر نمی رسد رشد قابل ملاحظه ای در این بخش وجود داشته باشد. همچنین میزان صادرات به خارج از کشور نیز به 941 میلیون دلار کاهش یافته که در سال 97 حدود یک میلیارد دلار بوده و موید کاهش ارزش تولیدات نیز می تواند باشد.

میزان واردات به منظور تولید عرضه و مصرف در مناطق نیز سال 97 بیش از یک میلیارد 290 میلیون دلار بوده که در سال گذشته به رقم 718 میلیون دلار کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر