کد خبر 438151

از سرگیری ترانزیت از اقلیم کردستان عراق

سخنگوی گمرک ایران گفت: حکومت اقلیم کردستان عراق ، مجوز ازسرگیری ترانزیت ازاین منطقه را صادر کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته توسط  کنسولگری جمهوری اسلامی  ایران در اربیل ، حکومت اقلیم کردستان عراق موافقت خود را برای از سرگیری ترانزیت محموله های اتومبیل، لوازم و مصالح ساختمانی، آهن و لوله صنعتی با شرایطی خاص اعلام  کرده است.

وی افزود : این  تصمیم طی نامه 4916مورخ 5/5/2020 به امضای سامال عبدالرحمن عزیز، مدیرکل گمرک اقلیم کردستان عراق  به گمرکات این منطقه اعلام شده است.

لطیفی در خصوص شرایط ترانزیت از اقلیم کردستان عراق گفت: پرداخت ضمانت به مقدار25 درصد از کل قیمت کالای ترانزیت شده، دارا بودن مدرک مبدا، تعیین مدت زمان لازم بر روی قبض گمرکی و نامه نماینده برای عبور کالای ترانزیت شده (حداکثر 48ساعت) خواهد بود.

سخنگوی گمرک در ادامه افزود: نظارت بر ترانزیت بر عهده وزارت کشور، امنیت و گمرک اقلیم تعیین شده است و مبلغ تضامین هم بعد از خروج از مرزهای اقلیم کردستان عراق و بازگرداندن قبض نمایندگی بازگردانده می شود.

وی در پایان گفت: این دستور از چهارشنبه 17 اردیبهشت، قابلیت اجرا پیدا کرده است.

گفتنی است کشور عراق عضو کنوانسیون تیر نیست و با تصویب پارلمان این کشور مراحل ابتدایی عضویت را طی می کند و تا عضویت کامل این کشور در کنوانسیون مذکور فاصله ای بیش از یکسال را شاهد خواهیم بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری