کد خبر 381248

رییس اتاق بازرگانى تهران اعلام کرد؛

اتاق بازرگانی خواستار توقف تصویب قانون تجارت شد/ خطر ورود ۱۵۰هزار میلیارد تومان به بازارهای سوداگرایانه

رییس اتاق بازرگانى تهران، طبق آمارهاى بانک مرکزى از کوچ سپرده‌های بلندمدت بانکی به حساب‌های کوتاه‌مدت خبر داد و گفت: خطر ورود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به بازارهای سوداگرایانه وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین، مسعود خوانسارى امروز در ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانى تهران گفت: در ماه های گذشته، دولت چند درخواست بخش خصوصی را مورد تصویب قرار داد که شامل تمدید تجدید ارزیابی‌ها، بخشودگی جرایم مالیاتی و قبول ارز ماشین آلات برای خط تولید با نرخ زمان گشایش بود که هر سه مورد، اقدامات مناسب دولت برای حمایت از تولید است.

وى ادامه داد: در این زمینه از رئیس قوه قضاییه از طرف بخش خصوصی تشکر می‌کنم زیرا بخشنامه اخیر ایشان در مورد نحوه احضار اشخاص حقوقی، در جهت حمایت از تولید و اقتصاد کشور بود و یک بخشنامه مهم و اصولی به شمار می‌رود که امید می رود در دادگستری‌ها مورد عمل واقع شود.

خوانسارى با اشاره به موضوع کوچ سپرده هاى بانکى بلندمدت به کوتاه مدت خاطرنشان کرد: در گزارشات بانک مرکزی، نقدینگی به میزان ۲۵ درصد در ۱۲ماهه منتهی به خرداد ۹۸ اضافه شده و به مبلغ ۱۹۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است؛ همچنین سهم پول از نقدینگی به ۱۵ درصد افزایش یافته که این به معنای آن است که گرایشی از سپرده های بلندمدت به سمت سپرده های کوتاه مدت بیشتر شده است؛ به نحوی که ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از سپرده های بلندمدت کم شده و ممکن است به سمت سوداگری رفته باشد.

وى همچنین از درخواست اتاق به مجلس مبنى بر توقف تصویب قانون تجارت خبر داد و بیان کرد: ۸۵ سال است که قانون تجارت در کشور به عنوان یک قانون مادر مطرح می‌شود، ضمن اینکه تمامی افرادی که در کسب و کار دستی دارند، با تک تک مواد آن آشنا هستند، پس تصویب این قانون در یک ضرب العجل منطقی نیست؛ این در حالی است که از مجلس می‌خواهیم که تصویب این قانون را متوقف نماید.

رییس اتاق بازرگانى ایران با بیان اینکه واردات در ۵ ماهه امسال ٧درصد کاهش داشته گفت: میزان واردات امسال حدود ۱۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار بوده که ۷درصد کاهش را نشان می‌دهد، اما این کاهش عمدتا در ارتباط با واردات از چین، کره جنوبی و فرانسه بوده است؛ چراکه قطعات منفصله و ماشین آلات از این کشورها وارد می‌شده است؛ اما ترکیه و هند با افزایش صادرات به ایران مواجه بوده اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر