کد خبر 376035

ضوابط صادرات محصولات کشاورزی تعلیق شد

ضوابط صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی صادراتی که سه ماه پیش توسط وزیر صنعت ابلاغ شده بود، با پیگیری‌های گمرک تعلیق شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اردیبهشت امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت ضوابط جدیدی برای صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی صادراتی اعمال کرد و شرایط خاصی برای صادرات این محصولات در نظر گرفت.

اما این ضوابط و به خصوص بندهای الف، ب و ج با اعتراض‌های بخش خصوصی به ویژه صادرکنندگان رو به رو شد؛ در این بندها آمده بود: محصولات کشاورزی و غذایی، میوه و تره بار باید صرفا در گمرکات استانی و با رعایت ضوابط و شاخص‌های بسته بندی و تایید قرنطینه و جهادکشاورزی اظهار و ارزیابی شود؛ همچنین صادرات محصولات غذایی صرفا توسط واحدهای تولیدی و یا نماینده رسمی وی و با کارت بازرگانی صاحبان واقعی کالا و یا نماینده رسمی آن‌ها مجاز است.

چند روز گذشته معاون فنی گمرک ایران در نامه‌ای خطاب به قائم مقام بازرگانی وزارت صنعت نوشت: ابلاغیه اخیر تنها مشکل عدم امکان اظهار محموله‌های صادراتی در مرزها را رفع کرده، اما هنوز اعتراضات صادرکنندگان درباره الزام اخذ دو مجوز جداگانه (گواهی قرنطینه گیاهی و گواهی ارزیابی کیفیت بسته‌بندی صادره از سوی جهاد کشاورزی) جهت صادرات محموله‌ها به قوت خود باقی است. ارونقی در این نامه پیشنهاد داد که اجرای مفاد بند 1 نامه وزیر صنعت مورد بازنگری قرار گیرد.

پس از سه روز این پیشنهاد مورد موافقت وزارتخانه قرار گرفت و اجرای بندهای الف، ب و ج منوط به فراهم شدن ضوابط فنی و زیرساخت‌های لازم شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر