{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد:

فیلتر شدن تلگرام طی دو هفته اخیر و تبدیل شدن به خبر اول بیشتر رسانه های داخلی و خارجی، از محبوبیت این پیام رسان در بین مردم حکایت داشت. در این بین روزی نبود که انتقادها به این عمل مسئولان در فضای مجازی طنین انداز نشود و هرروز شاهد پست های جدی و شوخی کاربران در این محیط بودیم.

اقتصاد آنلاین- انوش ممتازپور؛ در این مدت مسدولان دولتی و نهادهای دیگر مردم را ترغیب به استفاده از پیامرسان های داخلی میکردند و برخی از آنها به آمارهایی اشاره داشتند که حاکی از رشد استفاده از اپلیکیشن های بومی جایگزین تلگرام بود. گرچه آمارهای منابع مختلف این سخنان را تایید نمیکرد و اعداد و ارقامی منابع مختلف مراکز معتبر جهان ، از رشد چشمگیراستفاده از فیلترشکن ها در بین کاربران ایرانی خبر میداد.

یکی از مسئولان پیامرسان های داخلی که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت : «اینکه گفته میشود در زمان فیلتر تلگرام خیل عظیمی از کاربران به استفاده از پیامرسان های داخلی هجوم آورده اند ، صحت ندارد ؛ البته رشد استفاده از نمونه های داخلی تا حدود افزایش داشت ؛ اما نه آنطور که اعلام شده بود.»

البته عدم استقبال از اپلیکیشن های ایرانی تنها به تلگرام ختم نشده و اپلیکیشن مسیریاب ویز هم ثابت کرد که کاربران حاضر به استفاده از جایگزین های داخلی این مسیریاب نیستند.

چندی پیش دسترسی به این مسیریاب از داخل ایران مسدود شد و حتی یکی از شرکتهای تاکسیرانی آنلاین استفاده از ویز را برای رانندگان خود ممنوع کرد. بعد از این محدودیتها به سرعت نمونه داخلی ویز رونمایی و از مردم درخواست شد تا از مسیریاب داخلی را جایگزین اپلیکیشن ویز کنند.اما این راهکار هم جواب نداد و ویز همچنان روی گوشی های ایرانی ها جا خوش کرده بود.

گزارشات حاکی از آن بود که حتی رانندگانی هم که مجبور به حذف ویز از گوشی های خود شده  بودن ، از راههای مختلف برای جابجایی مسافران از این مسیریاب استفاده میکردند.

یکی از رانندگان حمل ونقل آنلاین به اقتصاد آنلاین گفت : «ما در یک گروه تلگرامی 5 هزار نفری عضو هستیم و چون دانشجویان و مهندسان رشته آیتی نیز در آن عضو هستند ، توانستند روشی راپیدا کنند که بتوانیم از ویز استفاده کنیم.»

به گفته وی «مسیریاب ایرانی که اخیرا به بازار عرضه شد ، به درستی عمل نمیکند و روی هر گوشی نصب نمیشود و ما مجبوریم که همچنان از ویز استفاده کنیم.»

چند روز پیش نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، علت استقبال نکردن مردم از اپلیکیشنهای بومی را عدم اعتماد عنوان کرد و گفت : «تبلیغات سویی که درباره اپلیکیشن های ایرانی میشود باعث شده تا مردم به زیرساختهای ارتباطی کمتر اعتماد کنند و این ذهنیت غلط در جامعه نهادینه شود که اگر از اپلیکیشن های داخلی استفاده شود ، حریم شخصی آنها از بین خواهد رفت.»

شاید بتوان با توجه به سخنان وزیر ارتباطات بزرگترین دلیل مردم را نقض حریم شخصی ، عنوان کرد ، اما آیا کیفیت و نوع طراحی اپلیکیشنهای ایرانی باعث دلزدگی مردم از آنها نمیشود؟

پوریا مهربانیار برنامه نویس و طراح اپلیکیشن درپاسخ به این سوال به اقتصاد آنلاین می گوید: بدون شک طراحی اپلیکیشن های ایرانی بدون ایراد نیست و این موضوع تنها مختص به نمونه های بومی نیست و همه اپلیکیشن ها در نسخه های اولیه با مشکلاتی مواجه هستند.

وی افزود : متاسفانه 90 درصد اپلیکیشن های تولید داخل وارد باز طراحی نمیشوند و نسخه دومی از آنها ساخته نمیشود که باگهای موجود در نسخه قبلی را رافع کند و دلیل آن هم ناموفق بودن و عدم استقبال کاربران از نسخه اولیه است.

مهربانیار در پاسخ به این سوال که پیامرسانهای ایرانی از طراحی و امکانات منحصربه فردی برخوردار هستند با این حال چرا از آنها استقبال نشده است؟ گفت : قضیه برای پیام رسانهای داخلی متفاوت است و مردم معتقدند که اگر از آنها استفاده کنند پیام هایشان شنود خواهد شد و حریم شخصیشان در صورت استفاده از آنها از بین خواهد رفت.

وحید قدوسی کارشناس فناوری اطلاعات نیز دراین باره به اقتصاد آنلاین میگوید : مسئله امنیت دو بعد دارد ، یکی آن است که هکرها بتوانند در آن به راحتی نفوذ کنند و دیگری رصد اطلاعات تبادل شده توسط شرکت ها و نهادهای حکومتی است.

وی افزود : به نظر میرسد که دلیل استفاده نکردن از پیامرسان های ایرانی ، نظارت مسولان بر اطلاعات رد و بدل شده بین کاربران باشد.

به گفته قدوسی نهادها و یا افراد حقیقی نمی توانند بدون گذراندن مراحل قانونی به اطلاعات کاربران دسترسی داشتنه باشند و اینکه بعضی ها فکر میکنند پیغامهای همه مردم در پیامرسان های بومی خوانده میشود ، حرف غیر منطقی و نابجا است.

این کارشناس اظهار کرد : این قانون برای همه کشورها وجود دارد که در صورت اتفاق مجرمانه ای ، نهادهای حکومتی حق دارند تا به یکسری از اطلاعات کاربر خاصی ، دسترسی داشته باشند و ایران هم چنین قانونی را دارد و باید هم داشته باشد.

وی با اشاره به استقبال نکردن از دیگر اپلیکیشن های ایرانی نیز گفت: اما اپلیکیشنهای ایرانی دیگری که به بازار راه یافته اند ، از کیفیت پایینی در طراحی بهره برده اند که متاسفانه این موضوع برای اپلیکیشنهای معروف با پشتوانه مالی زیاد هم مصداق دارد.

قدوسی اظهار کرد : بسیاری از اپلیکیشنهای بانکی،اپراتورها و نهادهای دولت مشکلات زیادی در طراحی دارند و به جرات می توان گفت که تعداد زیادی از آنها واقع بی مصرف هستند و مردم حق دارند که به سمت آنها کشیده نمیشوند و فکر نکنم که حتی مسئولان این نهادها هم از اپلیکیشن های تولیدی خود استفاده کنند.

این کارشناس درباره دلیل عدم کیفیت در اپلیکیشن های ایرانی اظهار کرد: ما برنامه نویسان و اپلیکیشن سازان خبرهای در ایران داریم که برای شرکتهای بزرگ دنیا کدنویسی میکنند؛ اما متاسفانه از آنها در تولیدات داخلی استفاده نمیشود و همین امر باعث شده که شاهد کیفیت پایین برنامه های بومی باشیم .

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری