کد خبر 534532

تعیین تکلیف کل طرح‌ های جمع‌ آوری گازهای مشعل در نفت مناطق مرکزی

کل طرح‌های جمع‌آوری گازهای مشعل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با امضای سومین قرارداد برای میدان خشت تعیین تکلیف شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین ، رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی گفت: بر اساس شیوه‌نامه نحوه دادوستد گازهای مشعل ابلاغی از سوی وزارت نفت و با هدف جلوگیری از سوزانده شدن گازهای مشعل و برنامه‌ریزی به‌عمل‌آمده در این شرکت در سال ۹۹، سه قرارداد با شرکت‌های داخلی امضا شده است که با واگذاری جمع‌آوری گازهای مشعل میدان خشت به میزان ۱۰ میلیون فوت‌مکعب، گام پایانی در تعیین تکلیف گازهای مشعل در سطح شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برداشته شد.

وی افزود: این قراردادها برای جمع‌آوری گازهای مشعل میدان‌های سروستان / سعادت‌آباد، میدان‌های چشمه‌خوش، نفت‌شهر و سومار و میدان خشت با حجم در مجموع حدود ۱۰۳ میلیون فوت‌مکعب گاز در روز با شرکت‌های ایرانی امضا شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، اجرا و راه‌اندازی این قراردادها طی مدت‌زمان دو سال از آغاز قرارداد و پنج سال مرحله بهره‌برداری برنامه‌ریزی‌شده که با توجه به اهمیت این پروژه و لزوم پرهیز از اتلاف منابع کشور و حفظ محیط زیست با توافق طرفین این زمان قابل تمدید است. با جمع‌آوری و فروش گازهای مشعل این میدان‌ها، سالانه حدود ۱۱ میلیون دلار درآمد حاصل می‌شود.

این مقام مسئول درباره پیشرفت پروژه‌ها گفت: با توجه به آماده بودن کمپرسورهای گاز چشمه‌خوش، این طرح حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان نیمه نخست امسال راه‌اندازی شود. در پروژه سروستان / سعادت‌آباد هم که از کمپرسورهای موجود استفاده می‌شود، پیش‌بینی می‌شود این پروژه نیمه نخست سال ۱۴۰۱ و دو پروژه خشت و نفت‌شهر / سومار نیمه دوم سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری برسند.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران طرح ملی جمع‌آوری گازهای مشعل را بسیار مهم خواند و تصریح کرد: اجرای این طرح، ضمن جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از سوزانده شدن گازهای مشعل و هدررفت گاز و ایجاد و تکمیل زنجیره ارزش در فرآیند تولید گاز، سبب کسب درآمد، رونق کسب‌وکار و ایجاد اشتغال به‌ویژه در مناطق محروم پیرامونی تأسیسات نفتی می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر