کد خبر 522064

موسسه JOBI؛

روسیه دومین تولید کننده نفت جهان شد

تحقیقات جدید موسسه JOBI نشان می‌دهد که در ماه فوریه روسیه برای دهمین ماه پیاپی دومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان بوده است.

به گزارش راشا تودی، تحقیقات جدید موسسه JOBI نشان می دهد در ماه فوریه روسیه با تولید روزانه 9.398 میلیون بشکه دومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان بوده است. این تحقیقات همچنین نشان می دهد که آمریکا بزرگ ترین تولیدکننده نفت در جهان بوده و عربستان هم در این مدت در جایگاه سوم قرار داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، موسسه جودی می گوید: ماه فوریه دهمین ماه پیاپی بود که روس ها عنوان دومین تولید کننده نفت جهان را تصاحب کردند و فقط در ماه آوریل سال 2020 بود که روسیه جایگاه سوم را داشت. پیش از آن هم بیش از یک سال روسیه دومین تولیدکننده نفت جهان بود.

موسسه JOBI می گوید که تولید نفت روسیه در ماه فوریه نسبت به ژانویه 0.7 درصد کاهش یافته و این درحالی است که تولید نفت آمریکا در همین بازه زمانی 6.5 درصد پایین آمده و به 10.364 میلیون بشکه در روز رسیده است. در همین مدت عربستان هم تولید نفت خود را 10.5 درصد پایین آورده و به 8.14 میلیون بشکه در روز رسانده است.

این آمارها همچنین نشان می دهد که روسیه در ماه فوریه روزانه 3.7 میلیون بشکه نفت صادر کرده که نسبت به ماه دسامبر سال 2020 حدود 500 هزار بشکه در روز کمتر بوده است. میزان پالایش نفت در روسیه هم 5.3 درصد در ماه فوریه نسبت به ماه قبل از آن رشد کرده و به 5.77 میلیون بشکه در روز رسیده است.

برخلاف روس ها اما میزان پالایش نفت در آمریکا در همین بازه زمانی 13.3 درصد پایین آمده و به 12.6 میلیون بشکه در روز رسیده است. ظرفیت پالایش نفت سعودی ها هم 2.6 درصد کاهش یافته و به 2.28 میلیون بشکه در روز پایین آمده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر